Franciszek Wójcicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Wójcicki
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1900
Piotrkowice
Data i miejsce śmierci 2 stycznia 1983
Sopot
Zawód, zajęcie sędzia, polityk
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Stanowisko poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952)
Partia SL, PSL

Franciszek Wójcicki (ur. 27 stycznia 1900 w Piotrkowicach, zm. 2 stycznia 1983 w Sopocie) – polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zaangażował się w działalność Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej (był prezesem zarządu jej okręgu warszawskiego, a od 1925 do 1926 wiceprezesem zarządu głównego). W 1928 przystąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” (w którym również był m.in. wiceprezesem). Współpracował także z redakcjami ludowych pism. W 1929 został zatrudniony w sądownictwie (w Białymstoku, Warszawie i Krakowie), gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. W 1940 udał się na emigrację do Wielkiej Brytanii, sprawował funkcję dyrektora biura w Radzie Narodowej RP i należał do emigracyjnego Stronnictwa Ludowego. Stał na czele Stowarzyszenia Prawników Polskich na Emigracji. Po powrocie do kraju w 1945 znalazł się w Polskim Stronnictwie Ludowym Stanisława Mikołajczyka (od 1946 do 1947 zasiadał w głównym sądzie partyjnym ugrupowania). W 1947 wybrany na posła na Sejm Ustawodawczy w okręgu Włocławek, był sekretarzem Klubu Poselskiego ludowców. Próbował nielegalnie wyjechać za granicę w związku z obawą przed aresztowaniem, jednak zatrzymał go Urząd Bezpieczeństwa. Od stycznia 1949 do marca 1955 był więziony we Wronkach i Rawiczu. Wymieniony w książce drugiego obiegu pt. Zapluty karzeł reakcji. Nie powrócił do działalności politycznej.

Jego żonie Janinie (z domu Kozłowskiej, bibliotekarce) wraz z synami (Wojciechem i Stanisławem) udało się wyemigrować w 1948. Stanisław, znany jako Stanley Wojcicki, został profesorem fizyki. Jego żoną, a synową Franciszka Wójcickiego, jest dziennikarka Esther Wojcicki. Ich córkami, a wnuczkami Franciszka Wójcickiego, są m.in. Susan (prezes YouTube) i Anne (biolog)[1]. Franciszek Wójcicki pochowany został w Piotrkowicach (gdzie się urodził) na cmentarzu parafialnym, we wspólnym grobie z bratem Wincentym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prezydent spotkał się z prezes YouTube, prezydent.pl, 28 marca 2017.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]