freenode

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

freenode znana wcześniej pod nazwą Open Projects Network to internetowa sieć serwerów IRC, która jest szczególnie popularna wśród użytkowników wolnego i otwartego oprogramowania. Freenode jest oficjalną siecią IRC dla takich projektów jak m.in. Debian i GNU. W sieci tej w szczytowych okresach bywa jednocześnie ponad 23 500 użytkowników.

Serwery freenode działają w oparciu o oprogramowanie IRCd ircd-seven (wcześniej hyperion-ircd) z dodanym systemem serwisowym podobnym do DALnetowego "behemota". System serwisowy freenode udostępnia pseudoboty: NickServ, ChanServ i MemoServ, przy pomocy których można rejestrować swoje kanały i pseudonimy na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rob Levin (znany pod nickiem lilo), uznawany za założyciela sieci, uważał że jej prapoczątkiem był kanał #linuxneo założony w sieci EFnet, 29 stycznia 1994 r. Kanał ten nie był zbyt aktywny aż do sierpnia 1994 r. Kilka tygodni później jego użytkownicy przemianowali go na #linpeople i przenieśli do sieci Undernet.

Później kanał został przeniesiony z Undernetu do DALnetu, aby w drugiej połowie 1995 r. przenieść się na własny serwer dostępny pod adresem irc.linpeople.org, który nie był przyłączony do żadnych sieci IRC. W 1998 r. serwer ten został przemianowany na irc.openprojects.net a jego misja została poszerzona o obsługę wszystkich projektów związanych z wolnym oprogramowaniem. W sierpniu 2002, na bazie tego serwera utworzono sieć o nazwie freenode.

Rob Levin zmarł 16 września 2006 w wyniku ciężkich obrażeń po wypadku. Jak zapowiedziała jego najbliższa rodzina: freenode pozostanie nadal otwartym projektem powiązanym z Wikipedią.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]