Przejdź do zawartości

Fundacja Hospicyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Hospicyjna
Hospicjum to też Życie
Państwo

 Polska

Siedziba

Gdańsk

Rodzaj stowarzyszenia

Fundacja

Status

OPP

Prezes Zarządu

vacat[1]

Nr KRS

0000201002

Data rejestracji

2004

brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Hospicyjnaorganizacja pożytku publicznego, działająca od 2004 roku, która zajmuje się rozwojem opieki paliatywno-hospicyjnej, wsparciem ośrodków hospicyjnych, opiekunów rodzinnych i dzieci osieroconych. Prowadzi też działalność opiekuńczą, pomocową, edukacyjną i wydawniczą.

W 2006 roku przy Fundacji powstał Fundusz Dzieci Osieroconych[2] oraz gdańska filia Akademii Walki z Rakiem. W 2007 roku Fundacja zainicjowała trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię Pomagać”, a w 2008, wraz z „Gazetą Wyborczą”, przeprowadziła akcję „Umierać po ludzku”[3]. W tym samym roku zrealizowała też ogólnopolski projektem WHAT[4], którego celem była resocjalizacja więźniów dzięki pracy w hospicjach. Jesienią 2014 roku ruszył ogólnospołeczny program wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga”[5], skierowany do wszystkich dzieci i młodzieży w żałobie, a także do ich otoczenia. Od 2016 roku prowadzi działania na rzecz poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych.

Fundacja Hospicyjna od 2017 jest podmiotem prowadzącym Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, które rocznie obejmuje opieką blisko 1000 pacjentów.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Akcje[edytuj | edytuj kod]

 • Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga - Fundacja zapewnia wsparcie psychologiczne, materialne i edukacyjne dzieci i młodzieży w żałobie na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i pedagogów, wydaje terapeutyczne „bajki plasterki” (tumbopomaga.pl)
 • Pomorska Szkoła Wolontariatu Opiekuńczego - projekt obejmuje szkolenia dla koordynatorów wolontariatu pracujących w placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz w długoterminowej opiece domowej. W ramach projektu Lokalny Wolontariat Opiekuńczy powstaje wolontariat na rzecz osób niesamodzielnych i ich rodzin w domach (wolontariatopiekunczy.pl)
 • Ogólnopolskie kampanie edukacyjne - każdego roku Fundacja wraz z hospicjami prowadzi ogólnopolską kampanię, której celem jest zwrócenie społecznej uwagi na ważne kwestie związane z opieką nad osobami u kresu życia i sytuację opiekunów rodzinnych (Opiekun rodzinny-nie musi być sam)
 • Filia Akademii Walki z Rakiem - pomaga i edukuje prozdrowotnie osoby z chorobą nowotworową i ich bliskich.

Szkolenia i pomoc[edytuj | edytuj kod]

Fundacja prowadzi szkolenia dla pracowników hospicyjnych, wolontariuszy oraz pomagających osobom pogrążonym w żałobie. Prowadzi również praktyczne warsztaty dla opiekunów rodzinnych.

Wydawnictwa[edytuj | edytuj kod]

 • Ogólnopolski serwis internetowy www.opiekunrodzinny.pl - znajdują się tam porady dla opiekunów rodzinnych, dotyczące organizacji i sprawowania opieki w domu, informacje o pomocy oferowanej przez hospicja dla dorosłych i dla dzieci. Istnieje możliwość zadania pytania i uzyskania informacji na temat różnych kwestii związanych z opieką w domu.
 • Kwartalnik „Hospicjum to też Życie”, wydawany przez Fundację Hospicyjną w nakładzie 1000 egzemplarzy. Propaguje wiedzę o hospicjach i opiece nad nieuleczalnie chorymi.
 • Biblioteka Fundacji Hospicyjnej - w ramach działań wydawniczych opublikowanych zostało kilkanaście publikacji na temat opieki nad osobą ciężko chorą w domu, wolontariatu, wsparcia w żałobie. Fundacja wydaje także serię bajek terapeutycznych (Bajki Plasterki), mających na celu wsparcie dzieci osieroconych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zespół - Fundacja Hospicyjna [online], fundacjahospicyjna.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
 2. Fundusz Dzieci Osieroconych - Fundacja Hospicyjna [online], www.fundacjahospicyjna.pl [dostęp 2019-07-08].
 3. "Umierać po ludzku" - "Jak umieramy w Polsce" [online], www.agora.pl [dostęp 2019-07-08] (pol.).
 4. Ryszarda Socha, Więźniowie pomagają w hospicjum [online], www.polityka.pl, 2007 [dostęp 2019-07-08] (pol.).
 5. Tumbo Pomaga - Strona główna [online], www.tumbopomaga.pl, 8 lipca 2019 [dostęp 2019-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]