Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesuorganizacja pozarządowa działająca na obszarze północno-wschodniej Polski. Została powołana w grudniu 2017 roku, a oficjalną działalność rozpoczęła od wpisu do KRS 5 kwietnia 2018 roku. Funkcję prezesa pełni Adam Waszkiewicz.

Fundacja wspiera rozwój społeczno-gospodarczy Warmii i Mazur poprzez działalność oświatową, projekty skierowane do rodzin i promocję turystyki. Prowadzi dwie jednostki oświatowe: Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego - Akademię WNiB. W ramach organizacji działa przedsiębiorstwo społeczne, które wypracowane zyski z usług rozwojowych i wynajmu sprzętu przeznacza na realizację celów statutowych[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Działalność fundacji związana jest z edukacją formalną i nieformalną, pomocą rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, aktywizacją lokalnych środowisk, zwiększeniem partycypacji społecznej grup marginalizowanych i ochroną dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Od 2018 roku w okresie letnim prowadzi coroczną akcję "Poznaj Miasto z Przewodnikiem", w czasie której wykwalifikowani przewodnicy turystyczni bezpłatnie oprowadzają mieszkańców miasta i turystów po Ełku[2]. W marcu 2021 roku fundacja zainicjowała program #WsparcieRodzin, na który składają się projekty dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, których członkami są osoby starsze i z niepełnosprawnością[3]. Od 2022 roku realizuje projekty zawodowe dla osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: ełckiego, piskiego i giżyckiego.

Organizacja podejmuje starania związane z upamiętnieniem ważnych dla regionu Mazur postaci. W 2019 roku ustawiła na cmentarzu żydowskim w Ełku pomnik upamiętniający dawnych mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego[4]. W 2020 roku ufundowała pomnik Alfredowi Böhmerowi, pionierowi niemieckiej fotografii piktorialnej[5]. W 2021 roku odsłoniła tablicę poświęconą Edwardowi Małłkowi, bratu Karola Małłka, pierwszemu pastorowi Parafii Ewangelicko-Metodystycznej w Ełku[6]. W 2022 roku była fundatorem tablicy ku czci Ferdinanda Puzicha[7].

Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku[edytuj | edytuj kod]

Kurs pszczelarstwa
Warsztaty wikliniarskie

Fundacja powołała Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku w 2020 roku[8]. Jest to placówka nieformalnej edukacji osób dorosłych wykorzystująca w pracy elementy pedagogiki grundtvigiańskiej, takie jak: stosowanie żywego słowa, budowanie więzi między słuchaczami i wzbudzanie w nich motywacji do dalszego rozwoju, a także łączenie różnych nurtów i dziedzin wiedzy[9]. Odbiorcami są głównie osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku jest jedynym uniwersytetem ludowym z obszaru Mazur.

Realizując misję krzewienia mazurskiej kultury w 2022 roku wydał niekomercyjną płytę pt. "My, Mazurzy" zawierającą teksty kultury z terenów Mazur z XVIII, XIX i XX wieku[10]. Na płycie wystąpiła gościnnie Monika Wierzbicka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas [online], Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu [dostęp 2023-03-11] (pol.).
  2. Wydarzenia i imprezy - Zwiedzaj bezpłatnie Ełk z przewodnikiem [online], mazury24.eu [dostęp 2023-03-11] (pol.).
  3. Wsparcie Rodzin [online], Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu [dostęp 2023-03-11] (pol.).
  4. l, Przywrócili pamięć. Cmentarz żydowski ma w Ełku swój pomnik [online], Miasto-gazeta.pl, 1 lipca 2019 [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  5. W Ełku odbudowano pomnik Alfreda Böhmera, znanego fotografika z przełomu XIX i XX wieku [online], Radio Olsztyn [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  6. Upamiętnili pastora Edwarda Małłka [online], Radio5, 27 czerwca 2021 [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  7. Telewizja Polska S.A, Zginął za wiarę. Ełczanie upamiętnili przedwojennego pracownika poczty niemieckiej [online], olsztyn.tvp.pl [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  8. Kraina Tysiąca Jezior trafi na uniwersytet [online], gazetaolsztynska.pl [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  9. Mazurski Uniwersytet Ludowy [online], Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  10. a, Zbliża się premiera płyty "My, Mazurzy" [online], Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu, 5 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-16] (pol.).