Furcifer labordi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Furcifer labordi
(Grandidier, 1872)
Furcifer labordi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Podrząd Iguania
Rodzina kameleonowate
Rodzaj Furcifer
Gatunek Furcifer labordi
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Furcifer labordigatunek gada z rodziny kameleonowatych, jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Furcifer labordi jest endemitem Madagaskaru. Występuje na ciepłych, zalesionych lub zakrzewionych terenach zachodnich wybrzeży wyspy. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Z wyglądu podobny do innych gatunków z rodzaju Furcifer, charakteryzuje się również podobną, trwającą jeden rok, biologią rozrodu. Z badań Karstena i współpracowników (2008) nad przedstawicielami populacji przedstawicieli gatunku żyjącej w lesie Ranobe na południowym zachodzie Madagaskaru wynika, że w tej populacji wszystkie młode wykluwają się równocześnie z jaj w listopadzie, w ciągu około siedmiu tygodni osiągają dojrzałość płciową i przystępują do rozrodu, a wkrótce po złożeniu jaj umierają (data ich śmierci nie była stała; w 1995 roku autorzy po raz ostatni zaobserwowali żywego dorosłego osobnika 28 marca, zaś w 2004 roku – 11 lutego). Okres płodowy zajmuje więc ¾ życia, co daje jeden z najwyższych stosunków u kręgowców[2]. Badania Eckhardta, Kappelera i Kraus (2017) nad przedstawicielami populacji F. labordi żyjącej w położonym dalej na północ lesie Kirindy wskazują jednak, że przedstawiciele tej populacji dożywają na wolności przeciętnie 6–9 miesięcy po wykluciu się z jaj; w wypadkach, gdy pora deszczowa przynosi nadzwyczaj intensywne deszcze, umożliwiające dłuższe przetrwanie roślinności, nieliczne samice są nawet w stanie przetrwać porę suchą i następnie przystąpić do rozrodu po raz drugi. W niewoli przedstawiciele gatunku dożywają nawet 16 miesięcy[3].

Samce osiągają do 9 cm, a samice do 7 cm długości ciała. Szybki przyrost masy ciała (4,1% dziennie) jest możliwy dzięki wysokiemu poziomowi androgenów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Furcifer labordi. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Kristopher B. Karsten, Laza N. Andriamandimbiarisoa, Stanley F. Fox i Christopher J. Raxworthy. A unique life history among tetrapods: An annual chameleon living mostly as an egg. „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”. 105 (26), s. 8980–8984, 2008. DOI: 10.1073/pnas.0802468105 (ang.). 
  3. Falk Eckhardt, Peter M. Kappeler i Cornelia Kraus. Highly variable lifespan in an annual reptile, Labord’s chameleon (Furcifer labordi). „Scientific Reports”. 7, Numer artykułu: 11397, 2017. DOI: 10.1038/s41598-017-11701-3 (ang.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Nora Schultz: Violent sex means chameleons die young (ang.). newscientist.com. [dostęp 12 września 2017].
  2. Michał Henzler. Krótko, ale intensywnie. „Świat Nauki”. Sierpień 2008. 8 (204). s. 17.