Góra Trzech Rzek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góra Trzech Rzek
Państwo

 Polska

Położenie

Markowice, gmina Koziegłowy

Pasmo

Próg Woźnicki

Wysokość

386 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Koziegłowy
Mapa konturowa gminy Koziegłowy, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Trzech Rzek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Trzech Rzek”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Trzech Rzek”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Trzech Rzek”
Ziemia50°33′33″N 19°09′53″E/50,559167 19,164722

Góra Trzech Rzek – wzniesienie o wysokości 386 m n.p.m. znajdujące się w gminie Koziegłowy, najwyżej położony punkt Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej[1].

Wzniesienie stanowi dział wodny między dorzeczami trzech najdłuższych rzek Polski: Wisły (przez Brynicę, Czarną Przemszę i Przemszę), Odry (przez Małą Panew) i Warty (przez Rzeniszówkę i Boży Stok)[a][1].

Nazwa wzgórza została oficjalnie nadana rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku[2]. O jej nadanie wnioskowała Rada Gminy i Miasta Koziegłowy. Pomysłodawcą nazwy był Wojciech Smolarek, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii[1].

Położone jest na zachód od miejscowości Markowice. Jest to najwyższe wzniesienie w gminie Koziegłowy. Od znajdujących się na nim masztów bywa określane jako wzgórze Masztów. W przeszłości było miejscem wydobycia żwiru. Pod względem fizycznogeograficznym zalicza się do Progu Woźnickiego[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stwierdzenie to jest nieco nieprecyzyjne, gdyż Warta jest dopływem Odry, więc obszar dorzecza Warty zalicza się jednocześnie do dorzecza Odry. Wzgórze stanowi jednak także dział wodny pomiędzy dorzeczami Warty a Małej Panwi, więc znajduje się w dorzeczu Odry nawet z pominięciem dorzecza Warty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Krzysztof Suliga: W gminie Koziegłowy znajduje się unikalne miejsce, które stanowi jedyny w kraju dział wodny dla trzech największych polskich rzek. [w:] Gazeta Częstochowska [on-line]. 17 marca 2022. [dostęp 2023-03-11].
  2. Dz.U. z 2021 r. poz. 2308
  3. Jerzy Nita, Małgorzata Nita. Walory geologiczno-geoturystyczne gminy Koziegłowy. „Acta Geographica Silesiana”. 15, s. 31–41, 2014.