Brynica (dopływ Czarnej Przemszy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki dopływu Czrnej Przemszy. Zobacz też: inne znaczenia o tej samej nazwie.
Brynica
Ilustracja
Brynica w Piekarach Śląskich
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 55 km
Powierzchnia zlewni 482,7 km²
Źródło
Miejsce Mysłów
Współrzędne 50°34′05,2″N 19°12′00,1″E/50,568111 19,200028
Ujście
Recypient rzeka Czarna Przemsza
Miejsce Mysłowice
Współrzędne 50°15′32″N 19°08′14″E/50,258889 19,137222
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście

Brynica (niem. Brinitz) – rzeka w województwie śląskim, w przeszłości zwana także Brzennyczą, Braną (za czasów Bolesława Chrobrego), Brzeźnicą czy Brenicą. Stanowi prawy, przy tym główny dopływ Czarnej Przemszy. Bierze swój początek w Mysłowie, na wysokości 350 m n.p.m., uchodzi w Mysłowicach przy granicy z Katowicami i Sosnowcem.

Płynie przez Miasteczko Śląskie, Świerklaniec, Piekary Śląskie, Bobrowniki Będzińskie, Wojkowice, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Katowice, Sosnowiec i Mysłowice.

Brynica przeżywała parokroć pewne zmiany m.in. w 1840 roku koryto rzeki na terenie dzisiejszego Sosnowca przesunięto w kierunku zachodnim, a w 1935 roku w Kozłowej Górze zbudowano na niej zbiornik wody pitnej (pojemność ok. 15,8 mln m³). Długość 55 km. Powierzchnia dorzecza 482,7 km².

Brynica – w oddali ruiny mostu w Piekarach Śląskich
Rzeka Brynica na wysokości Stadionu Ludowego w Sosnowcu
Brynica na pograniczu Wojkowic i Siemianowic Śląskich

W średniowieczu słynęła z siedlisk bobrów, które rozciągały się od jeziora Oparów (niedaleko Ożarowic) po Milowice, uniemożliwiając na tym odcinku żeglugę. Obecnie, w dolnym i średnim biegu, jest bardzo zanieczyszczona, choć w ostatnich latach jej stan wyraźnie się poprawił. Jest siedliskiem kaczek głównie krzyżówek i łabędzi, najczęściej niemych. Jej brody i mosty były miejscem przepraw kupców, co sprzyjało rozwojowi osadnictwa nad jej brzegami. Nad jednym z takich brodów, później mostów powstała Czeladź.

Rola kulturalna i historyczna[edytuj]

Odcinek Brynicy stanowi historyczną granicę między Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim (które jest częścią Małopolski), także granicą administracyjną między Katowicami a Sosnowcem. Dawniej była to granica pomiędzy państwem Habsburgów (potem Prusami) a Polską szlachecką, potem porozbiorową, następnie granica pomiędzy Prusami (później Niemcami) a Rosją; w latach 1918–1922 stanowiła granicę niemiecko-polską. 20 czerwca 1922 roku zgodnie z postanowieniami konwencji o podziale Górnego Śląska z 15 maja 1922 wojska polskie pod dowództwem gen. broni Stanisława Szeptyckiego przekroczyły most między Szopienicami a Sosnowcem, przejmując wschodnią część Górnego Śląska pod polską administrację. Wkraczających żołnierzy powitała Maria Kamińska (babka Kazimierza Kutza). Jeden z powstańców śląskich – Janusz Howaniec symbolicznie rozerwał kajdany niewoli. Wydarzenie to upamiętnione jest znajdującą się tutaj tablicą[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Na trasie Balkan Ekspresu, druk: Warsztaty szkolne Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych, ​ISBN 978-83-907011-6-5

Bibliografia[edytuj]

  • Władysław Mroziński: B – jak Brynica w „Kurier Związkowy”