Górka rozrządowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokomotywa spychająca wagon z górki rozrządowej w Kornwestheim (Niemcy); widoczny na zdjęciu wagon nie ma już kontaktu z lokomotywą i rozpoczął staczanie się własnym ciężarem w prawą stronę zdjęcia
Tory kierunkowe tej samej stacji rozrządowej; na prawo od środka kadru widoczne dwa wagony staczające się ze wzniesienia

Górka rozrządowa – w kolejnictwie, niewielkie sztuczne wzniesienie o odpowiednim profilu na stacji rozrządowej, służące do “segregowania”, czyli rozrządzania wagonów towarowych. Pociągi towarowe w wielu przypadkach składają się z wagonów o różnych stacjach przeznaczenia.

Stacje rozrządowe z górką rozrządową wykorzystują bardziej efektywną metodę rozrządu grawitacyjnego w porównaniu do rozrządu płaskiego.

Górka rozrządowa nie decyduje o tym, czy dana stacja posiada status stacji rozrządowej. O tym decyduje kolejowy przewoźnik towarowy przewożący przesyłki rozproszone (drobnicowe) – w przypadku polskiego przewoźnika PKP Cargo jest to ujęte w dokumencie „Plan Zestawiania Pociągów PKP Cargo SA”.

Sygnały do manewrów przy górce manewrowej podawane są za pomocą tarcz rozrządowych.

Schemat górki rozrządowej


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Górka rozrządowa. W: Leksykon Terminów Kolejowych [on-line]. Kolejpedia. [dostęp 2014-06-21].