Przejdź do zawartości

Górnik Radlin (piłka siatkowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SK Górnik Radlin
Siatkarski Klub Górnik Radlin
Data założenia

1979

Liga

II liga

Państwo

 Polska

Adres

ul. Korfantego 17
44-310 Radlin

Hala sportowa

Hala sportowa MOSiR
ul. Korfantego 17
44-310 Radlin

Prezes

Mirosław Grzywacz

Strona internetowa

Siatkarski Klub Górnik Radlin – polski klub siatkarski mężczyzn z Radlina powstały w 2000[1] roku, wcześniej (od 1979 roku) funkcjonujący jako sekcja siatkarska Klubu Sportowego Górnik Radlin. W 1998 roku sekcja utworzyła "Autonomiczną Sekcję Piłki Siatkowej Klubu Sportowego Górnik Radlin". Dwa lata później, w 2000 roku sekcja odłącza się od klubu i wraz z całym majątkiem przekształca się w Siatkarski Klub Górnik Radlin[1].

Największym sukcesem siatkarzy z Radlina był udział w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1996-2000 i w 2004 roku. Obecnie siatkarze "Górnika Radlin" rozgrywają swoje mecze w II lidze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek siatkówki w Radlinie datuje się na 1979 rok, gdy w ramach działającego od 1923 roku wielosekcyjnego KS Górnik Radlin została założona sekcja piłki siatkowej. W tym czasie Radlin należał do Wodzisławia Śląskiego i podjęto wtedy decyzję o budowie w tej dzielnicy silnego ośrodka siatkarskiego. W 1996 roku klub awansował do I ligi jeszcze jako KS "Górnik Radlin" Wodzisław Śląski. W następnym roku występował już jako klub miasta Radlin (Radlin ponownie został samodzielnym miastem w 1997 roku).

Największym sukcesem, jakim klub może się poszczycić, jest awans do PLS w 2004 roku Górnik zajął 9 miejsce w tabeli i zagrał z AZS Nysa w meczach o utrzymanie. Przegrana w stosunku 1 – 4 spowodowała spadek do I ligi serii B. W 2014 roku siatkarze wywalczyli awans do II ligi.

Dotychczasowi trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Drużyny prowadzili: Tadeusz Szostok, Stefan Adamczyk, Grzegorz Kosatka, Dariusz Luks, Marek Przybysz, Andrzej Brzezinka, Karol Janaszewski, Zbigniew Błaszczak, Witold Łupiński, Lech Kowalski, Stanisław Szulik, Roman Pinoczek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b OpenSolution.org, Informacje o klubie – SKGornikRadlin.pl – Oficjalny Serwis Górnika Radlin [online], www.skgornik.radlin.pl [dostęp 2017-01-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]