Głownia cebuli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Głownia cebuligrzybowa choroba cebuli wywołana przez Urocystis cepulae. Należy do grupy chorób zwanych głowniami[1].

Występowanie i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Patogen powodujący głownię cebuli występuje w Europie, zachodniej Azji, północnej i środkowej Ameryce Północnej, w Australii, Chile, Egipcie, Japonii, Korei, Maroku i Peru[2]. Oprócz cebuli atakuje także pory i cebulę siedmiolatkę, nie atakuje natomiast cebuli uprawianej z dymki lub rozsady. Choroba występuje tylko w uprawach cebuli z siewu, głównie w rejonach, które specjalizują się w takiej uprawie. W Polsce takimi rejonami są okolice Łęczycy, Błonia, Ożarowa Mazowieckiego, Zakroczymia[3]. Przyczyną tego jest nieprzestrzeganie płodozmianu i zbyt krótkie przerwy pomiędzy uprawami cebuli na tym samym polu. Natężenie choroby i straty plonu zależą w głównej mierze od ilości porażonych siewek, większość chorych roślin bowiem przedwcześnie obumiera, a te, które przeżyją, wydają niewielki plon[4].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Patogen atakuje rośliny już podczas wschodu siewek. Na ich pędach nadziemnych pojawiają się zgrubienia, a następnie podłużne smugi o ołowianoszarej barwie. Później takie smugi pojawiają się także na kolejnych liściach cebul. Porażone liście są zgrubiałe i nienaturalnie powyginane. W miejscu pęknięć skórka rośliny pęka, odsłaniając skupiska czarnych zarodników (teliospor). Powstające rany powodują, że większość porażonych roślin przedwcześnie obumiera[3][4].

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Teliospory patogenu mogą przetrwać w ziemi kilka lat. Kiełkując, tworzą strzępki wrastające do siewek cebuli jeszcze przed ich wschodem. Rozwijają się w ich tkankach wytwarzając teliospory. Urocystis cepulae najlepiej rozwija się w dość niskiej temperaturze 10–19 °C[4] przy umiarkowanej wilgotności gleby. W Polsce sprzyjają mu długotrwałe wiosenne chłody i przedwczesny siew nasion[3].

Zwalczanie[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze jest przestrzeganie co najmniej 5-letnich przerw między uprawami cebuli z siewu na tym samym polu. Jest to podstawowa metoda zapobiegania tej chorobie. Pewne znaczenie ma także zaprawianie nasion. Używa się do tego fungicydów benzimidyzalowych (tiofanat metylowy), oksatinokarboksyanilidynowych (karboksyna) i triazolowych (tebukonazol)[4]. Stosuje się je w podwyższonej ilości (do 20 g/kg nasion). Nie należy nasion wysiewać zbyt wcześnie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. Urocystis cepulae Frost [online], Mycobank [dostęp 2022-06-26].
  3. a b c d Głownia cebuli – Urocystis cepulae Frost [online] [dostęp 2022-06-27].
  4. a b c d Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia. Choroby roślin uprawnych, t. 2, Poznań: PWRiL, 2011, s. 433,434, ISBN 978-83-09-01077-7.