Gacz parafinowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gacz parafinowymieszanina stałych, mających ponad 15 atomów węgla w cząsteczce, alkanów (parafin), zawierających od 10% do 30% olejów, wydzielana z ciężkich frakcji ropy naftowej (o temperaturze wrzenia ponad 350 °C) oraz pozostałości po jej destylacji.

Gacz wytwarzany jest w procesie produkcji oleju bazowego. Surowiec w czasie ekstrakcji rozpuszczalnikiem pozbawia się związków aromatycznych, a pozostałą masę ponownie poddaje rozpuszczaniu (na przykład w butanonie) w celu obniżenia lepkości (dla umożliwienia filtracji w niskiej temperaturze). Tak rozcieńczony olej jest następnie schładzany do temperatury od -10 °C do -20 °C, dzięki czemu krystalizuje parafina, którą się filtruje. Gacze pochodzące z różnych rafinerii mogą znacznie się różnić kolorem, zawartością oleju i temperaturą topnienia[1][2].

Dalszym etapem przeróbki gaczu jest rafinacja, w wyniku której otrzymuje się nierozpuszczalną w wodzie i etanolu parafinę, barwy od jasnożółtej do białej, w zależności od stopnia oczyszczenia, o postaci krystalicznego wosku. Obok produkcji parafiny tradycyjne zastosowania gaczu to nasycanie (impregnacja przeciwwilgociowa) płyt wiórowych i zapałek oraz produkcja preparatów antykorozyjnych i przeciwwilgociowych. Gacz o zawartości oleju poniżej 10% używa się do wyrobu świec religijnych[3].

Jeszcze na początku XXI wieku gacz był traktowany jak surowiec o niskiej wartości, jednak liczba jego zastosowań wzrasta – zwłaszcza przemysł rafineryjny narastająco przetwarza go na oleje bazowe. Też jest surowcem do produkcji paliw niskosiarkowych, co spowodowało wzrost jego ceny o około 300% od wczesnych lat pierwszego dziesięciolecia XXI w.[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gacz parafinowy | Paraffin Wax Sp. z o.o, paraffinwax.pl [dostęp 2017-12-02] (pol.).
  2. BP, www.bp.com [dostęp 2017-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-18] (ang.).
  3. Encyclopedia of Waxes, www.candlecauldron.com [dostęp 2017-11-18].
  4. Slack Wax - PRODUCTS, hciwax.com [dostęp 2021-04-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]