Gadożer krótkoskrzydły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gadożer krótkoskrzydły
Circaetus fasciolatus[1]
Kaup, 1847
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

szponiaste

Rodzina

jastrzębiowate

Podrodzina

jastrzębie

Plemię

Circaetini

Rodzaj

Circaetus

Gatunek

gadożer krótkoskrzydły

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Gadożer krótkoskrzydły[3] (Circaetus fasciolatus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce – od południowej Somalii i Kenii do północno-wschodniej RPA[4]. Nie wyróżnia się podgatunków[5][6].

Morfologia
Ma szarobrązową głowę, brązową klatkę piersiową i brzuch w biało-brązowe paski. Grzbiet i pokrywy skrzydłowe są czarne, a oczy, stopy i woskówka bladożółte. Osobniki tego gatunku osiągają długość 55–60 cm.
Ekologia i zachowanie
Żyją na obszarach przybrzeżnych, w pobliżu zbiorników wodnych, pomiędzy równoleżnikami 2°N a 31°S, głównie na wysokościach od 0 do 1500 m n.p.m. Gadożery krótkoskrzydłe żywią się niewielkimi ssakami, żabami, owadami, jaszczurkami i wężami. Czasem polują też na kury.
Okres godowy trwa od lipca do października we wschodniej Afryce i od października do listopada w Afryce południowo-wschodniej. Samice składają jedno biało-zielone jajo. Okres inkubacji trwa od 49 do 51 dni.
Status
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje gadożera krótkoskrzydłego za gatunek bliski zagrożenia (NT – Near Threatened) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji szacuje się na 670–2000 dorosłych osobników[4]. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Circaetus fasciolatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Circaetus fasciolatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Accipitrinae Vigors, 1824 - jastrzębie (Wersja: 2019-03-24). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-13].
  4. a b Species factsheet: Circaetus fasciolatus. BirdLife International. [dostęp 2020-08-13]. (ang.).
  5. Southern Banded Snake-eagle (Circaetus fasciolatus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-17)]. (ang.).
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Hoatzin, New World vultures, Secretarybird, raptors. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-13]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]