Przejdź do zawartości

Gajusz Syliusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gaius Silius (ur. ok. 13 n.e., zm. jesienią 48 n.e.[1][2]) – senator rzymski wyznaczony na konsula w 49 n.e.[3], stracony przez cesarza Klaudiusza za związki z cesarzową Walerią Messaliną w 48 n.e.

Był synem Gajusza Syliusza Aulusa Cecyny Largusa konsula w 13 n.e., pogromcy Sakrowira i Sozji Galli. Jest opisywany w starożytnych źródłach jako inteligentny, szlachetny i atrakcyjny mężczyzna[4][5]. Jego ojciec, przyjaciel Germanika, oraz matka, przyjaciółka Agrypiny Starszej, zostali oskarżeni przez Tyberiusza w 24 n.e. o zbrodnię obrazy majestatu[6].

Gajusz Syliusz poślubił Junię Lepidę Sylanę z arystokratycznego rodu i został wprowadzony do senatu krótko przed 47. W tym roku zażądał w senacie zaostrzenia przepisów lex Cincia, zakazując przyjmowania pieniędzy lub darowizn w zamian za prowadzenie sprawy. Jego celem było pognębienie przeciwnika w osobie Publiusza Suilliusza Rufusa, który oskarżał wielu klientów Syliusza[7]. Senat zgodził się z jego wnioskiem, ale zanim złożono formalny projekt, osoby zagrożone oskarżeniem na podstawie nowego prawa, wśród nich też Suilliusz Rufus z powodzeniem złożyły odwołanie do Klaudiusza, by zmieniono ustawę przez ustalenie maksymalnej opłaty, która może zostać pobrana[8]. Syliusz został wyznaczony na konsula w 48 (najpewniej na kolejny rok).

Zauroczony przez cesarzową Messalinę został jej kochankiem. Messalina zmusiła Syliusza do rozwodu i poślubienia jej (czym dopuściła się bigamii) wobec świadków, w czasie gdy Klaudiusz przebywał w Ostii[9][3]. Ponieważ Syliusz był bezdzietny, zamierzał adoptować Brytanika. Narcyz ujawnił małżeństwo Messaliny i jej plany zamordowania Klaudiusza. Cesarz nakazał egzekucję Syliusza, który nie bronił się w czasie rozprawy[10]. Razem z nim w 48 n.e. została zgładzona Messalina[11].

Była żona Syliusza, Junia Sylana, została przyjaciółką Agrypiny Młodszej[12], ale później stały się zaciekłymi rywalkami[13]. Najprawdopodobniej z powodu machinacji Agrypiny została wygnana[14] i zmarła w Tarencie w 59 n.e.[15]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Tacyt ↓, Roczniki, XI 31.
 2. Krawczuk 1986 ↓, s. 61. Śmierć Syliusza miała miejsce w czasie październikowych świąt ku czci Bachusa i związanego z tym winobrania.
 3. a b Kasjusz Dion ↓, Historia rzymska LX, 31. Wyznaczyć miała go Messalina.
 4. Tacyt ↓, Roczniki, XI 12.
 5. Tacyt ↓, Roczniki, XI 28.
 6. Tacyt ↓, Roczniki, IV 18-19. Syliusz popełnił samobójstwo.
 7. Tacyt ↓, Roczniki, XI 5-6.
 8. Tacyt ↓, Roczniki, XI 7. Cesarz ustanowił limit 10 000 sestercji.
 9. Tacyt ↓, Roczniki, XI 26.
 10. Tacyt ↓, Roczniki, XI 35.
 11. Swetoniusz 1987 ↓, Klaudiusz 26, s. 223.
 12. Tacyt ↓, Roczniki, XIII 19.
 13. Tacyt ↓, Roczniki, XIII 19, 21.
 14. Tacyt ↓, Roczniki, XIII 22.
 15. Tacyt ↓, Roczniki, XIV 12.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]