Przejdź do zawartości

Galeria QQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica przy ul. Rakowickiej 21 w Krakowie – pierwotna lokalizacja Galerii QQ (2010)

Galeria QQ – polska niekomercyjna galeria sztuki współczesnej, założona w 1988 roku w Krakowie. Działalność galerii QQ istotnie wpłynęła na rozwinięcie się polskiego nurtu instalacyjno-performacyjnego[1].

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Galeria powstała dzięki inicjatywie trojga studentów: Łukasza Guzka, Cezarego Woźniaka (kończyli wówczas historię sztuki na UJ) i Krzysztofa Klimka (kończył malarstwo na ASP)[2]. Pierwotnie ulokowana była w piwnicy budynku przy ul. Rakowickiej 21, w którym mieszkał Woźniak (w 1992 roku zakończył współpracę z galerią)[2][3]. W 1994 roku została przeniesiona na strych prywatnego domu Guzka przy ul. Mehoffera 2. Na początku XXI w. kontynuacją działalności galerii była strona spam.art.pl[1][2].

Program galerii QQ obejmował przede wszystkim działania performance oraz wystawianie instalacji. Wywodził się z konceptualizmu – kierunku popularnego w polskiej awangardzie od lat 70[1]. Skupiano się głównie na sztuce, która bazowała na czasie lub była związana z charakterystyką danego miejsca[1]. Wszystkie wydarzenia dokumentowano, m.in. na taśmach wideo i fotografiach[1]. W ramach galerii funkcjonowało wydawnictwo QQ Press, które corocznie publikowało zbiór tekstów teoretycznych podsumowujących minione wydarzenia i wystawy[4][2]. W galerii gościli m.in.: Marcin Berdyszak, Brian Connolly, Oskar Dawicki, Władysław Kaźmierczak, Paweł Kwaśniewski, Alastair MacLennan, Maria Anna Potocka, Józef Robakowski, Jan Rylke, Łukasz Skąpski, Jan Świdziński, Artur Tajber, Piotr Wyrzykowski[2].

Chociaż galeria powstała niedługo przed zmianą ustroju w Polsce, to jej założenie nie było, według Guzka, działaniem politycznym[2]. Po 1989 roku nie podejmowano współpracy z żadną instytucją kultury i nie starano się o dotacje – cała aktywność była finansowana ze środków prywatnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Galeria QQ. Culture.pl. [dostęp 2012-11-21].
  2. a b c d e f Łukasz Guzek: Masz tyle, ile samemu sobie stworzysz. Artpapier.com. [dostęp 2012-11-21].
  3. dr hab. Cezary Woźniak. Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2012-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-21)].
  4. Warsztaty i wykłady artystyczne dla młodzieży. Małopolskie Centrum Kultury Sokół. [dostęp 2012-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]