Ganjnameh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inskrypcje

Ganjnameh (pers. گنجنامه) – starożytna achemenidzka inskrypcja wyryta w granitowej skale. Znajduje się na zboczu góry Alvand, ok. 5 km na południowy zachód od miasta Hamadan w Iranie. Odkrył ją w połowie XIX wieku francuski orientalista i archeolog Eugène Flandin[1].

Napis składa się z dwóch części. Fragment znajdujący się po lewej stronie powstał na zlecenie perskiego władcy Dariusza I, a tekst po prawej kazał wykuć Kserkses I. Inskrypcje powstały w trzech językach: staroperskim, nowobabilońskim i elemickim. Oba teksty są bardzo podobne i zawierają pochwałę boga Ormuzda oraz rodowód i czyny wspomnianych władców[2].

Ponieważ w późniejszych wiekach nikt nie potrafił już odczytać tekstów, założono, że zawierają opis ukrycia skarbu. Stąd też nazwa inskrypcji, które zaczęto nazywać ganjnameh, co oznacza „epistołę skarbów”[1]. Inskrypcję odczytał dopiero brytyjski badacz Henry Rawlinson[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ganjnameh Inscriptions, Hamadan, Iran (ang.). orientalarchitecture.com. [dostęp 2017-01-11].
  2. Ganjnameh Inscriptions and Valleys (ang.). hamedan.ir. [dostęp 2017-01-11].
  3. New evidence for the Achaemenid Royal Road in the Alvand Mountains (Hamedan, Iran) (ang.). journal.antiquity.ac.uk. [dostęp 2017-01-11].