Gascoyne Junction

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gascoyne Junction
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Populacja (2006)
• liczba ludności

46
Kod pocztowy 6705
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Gascoyne Junction
Gascoyne Junction
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Gascoyne Junction
Gascoyne Junction
Ziemia25°05′S 115°21′E/-25,083333 115,350000
Portal Portal Australia

Gascoyne Junction to niewielkie miasteczko znajdujące się w regionie Gascoyne w stanie Australia Zachodnia, w odległości 160 km od stolicy regionu, miejscowości Carnarvon, w miejscu połączenia rzek Gascoyne i Lyons. Stolica najrzadziej w Australii Zachodniej zamieszkanego hrabstwa Upper Gascoyne. W latach największego rozkwitu liczyło kilkuset mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto wzięło swą nazwę właśnie od tego, że leży w miejscu w którym rzeka Lyons łączy się z Gascoyne. Rzeka Gascoyne została ochrzczona przez brytyjskiego podróżnika i odkrywcę George'a Greya w roku 1839 nazwiskiem jego przyjaciela, komandora Royal Navy J. Gascoyne'a.

W roku 1897 powstał tu posterunek policji, a osadnicy wystąpili do rządu o nadanie praw miejskich. W 1909 na prywatnym terenie powstał sklep wielotowarowy i inne budynki, a w 1912 władze ostatecznie przychyliły się do próśb mieszkańców, nadając nowemu miastu nazwę "Killili", co w języku Aborygenów oznaczało "walkę psów", a odpowiadało dążeniu władz do nadawania nazw "o brzmieniu tubylczym". Przez wiele lat posterunek policji, wspomniany sklep, miejscowy zarząd dróg i hotel były jedynymi buldynkami w "mieście", a w roku 1938, zarząd dróg wystąpił o zmianę nazwy dowodząc, że "Gascoyne Junction" albo po prostu "Junction" były w powszechnym użyciu. Zmiana nazwy nastąpiła w roku 1939.

Budynek miejscowego zarządu dróg, dziś miejsce uważane za zabytkowe, był wykorzystywany jako miejsce spotkań lokalnych stowarzyszeń, a następnie jako pierwszy budynek szkolny w okolicy (1960–1965) oraz, od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jako muzeum.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W roku 2005 otwarto w Gascoyne Junction tzw. Remote Community School, która obejmuje nadawany przez radio edukacyjny program "od przedszkola do matury" w ramach School of Isolated and Distance Education. Większość uczniów to tubylczy obywatele Australii – Aborygeni. Najbliższym miastem oferującym naukę na nieco wyższym poziomie jest stolica regionu, położone nad Zatoką Rekina miasto Carnarvon.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]