Zatoka Rekina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Na tę stronę wskazuje przekierowanie ze „Shark Bay”. Zobacz też: Shark Bay w Egipcie.
Zatoka Rekina
Shark Bay
Zatoka Rekina, zdjęcie satelitarne
Zatoka Rekina, zdjęcie satelitarne
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Lokalizacja Ocean Indyjski
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Zatoka Rekina
Zatoka Rekina
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Zatoka Rekina
Zatoka Rekina
Ziemia 25°30′S 113°30′E/-25,500000 113,500000
Położenie Zatoki Rekina
Położenie Zatoki Rekina

Zatoka Rekina (ang. Shark Bay) – to duża, stosunkowo płytka zatoka, wcinająca się w wybrzeże Australii w miejscu najbardziej wysuniętym na zachód. Położona jest około 650 kilometrów na północ od miasta Perth. Na północnym krańcu zatoki leży miejscowość Carnarvon.

Zatoka Rekina przyciąga tłumy turystów – rokrocznie przeszło 120 tysięcy. Oferuje wiele niezwykłych atrakcji, w roku 1991 wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO pod numerem 578.

Biologia zatoki[edytuj | edytuj kod]

Zatoka Rekina to największe na Ziemi skupisko łąk podwodnych – o łącznej powierzchni przeszło 4000 kilometrów kwadratowych – obejmujące rekordową liczbę występujących tam gatunków zwierząt i roślin. Sam tylko obszar Wooramel Seagrass Bank ciągnie się aż 130 kilometrów wzdłuż wschodniego brzegu zatoki. Rozległe łąki – są to przeważnie zbiorowiska kwitnących roślin wodnych – stwarzają sprzyjające warunki rozwoju niezliczonym morskim zwierzętom. Znajdują tu schronienie młode krewetki, drobne ryby i mnóstwo innych mieszkańców podwodnego świata. Flora denna zapewnia też dostatek pożywienia tutejszej populacji diugoni zielonych.

Jak sama nazwa wskazuje, Zatoka Rekina roi się od rekinów. Jest ich tu kilkanaście gatunków, między innymi wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka żarłacz tygrysi, a także olbrzymi, lecz zupełnie niegroźny rekin wielorybi – największa ryba świata. Rekiny przebywają tutaj z delfinami, co zadaje kłam twierdzeniu, że gdzie są delfiny, tam nie ma rekinów. Warto zauważyć, iż u około 70 procent miejscowej populacji delfinów stwierdzono na ciele ślady rekinich zębów. Do zróżnicowanej biologicznie fauny należą też tysiące humbaków (zatrzymujących się w tych okolicach na odpoczynek podczas corocznej wędrówki na południe), jak również mnóstwo żółwi morskich, które rokrocznie składają jaja na tutejszych plażach.

Największą jednak atrakcją tej zatoki są butlonosy (delfiny butelkonose) z okolic Monkey Mia – plaży znajdującej się w pobliżu miejscowości Denham. Monkey Mia to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie żyjące na swobodzie delfiny podpływają do stojących na brzegu ludzi. Zabawy butlonosów z turystami sięgają czasów połowy ubiegłego wieku, także obecnie (2007) rzesze turystów zachwycają się igraszkami co najmniej trzeciego pokolenia tamtych butlonosów. Walenie z Monkey Mia stały się też przedmiotem obserwacji ponad 100 biologów z wielu krajów. Nigdzie na świecie nie ma drugiej tak dobrze poznanej grupy delfinów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]