Geoffrey Davies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geoffrey Davies
Data i miejsce urodzenia 1942-12-1515 grudnia 1942
Leeds
Zawód aktor
Lata aktywności od 1969

Geoffrey Davies (ur. 15 grudnia 1942 w Leeds) - brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, najszerzej znany ze udziału w cyklu seriali komediowych Doctor, produkowanym przez London Weekend Television.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo ukończył studia w zakresie grafiki i planował zostać projektantem reklam. Następnie dostał się na Royal Academy of Dramatic Art, czołową brytyjską uczelnię teatralną. W 1969 zadebiutował w kinie, grając rolę adiutanta w musicalu wojennym Oh! What a Lovely War, którego reżyserem był Richard Attenborough. W tym samym roku trafił do głównej obsady serialu komediowego Doctor in the House, opowiadającego o perypetiach grupy studentów medycyny. Wcielał się tam w postać Dicka Stuarta-Clarka, młodzieńca z zamożnego środowiska, któremu przysługuje wysokie stypendium wypłacane ze środków pozostawionych przez jego zmarłą babcię. Ma on je otrzymywać tylko do końca studiów, dlatego celowo oblewa egzaminy i przedłuża okres nauki. W latach 1971-1979 Davies grał tego samego bohatera w kolejnych pięciu serialach, ukazujących Stuarta-Clarka i jego przyjaciół już jako młodych lekarzy. Wziął także udział w krótkotrwałej próbie wznowienia cyklu w 1991.

W późniejszych latach swojej kariery skupił się na pracy w teatrze, jedynie gościnnie pojawiając się w filmach i serialach.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego córką jest aktorka Emma Davies.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]