Georg Neumann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Georg Neumann U87 - jeden z najbardziej znanych mikrofonów
Georg Neumann GmbH
Państwo  Niemcy
Siedziba Berlin
Data założenia 1928
brak współrzędnych
Strona internetowa

Georg Neumann GmbH (Neumann) – niemiecka firma zajmująca się produkcją mikrofonów studyjnych, założona w 1928 roku przez niemieckiego wynalazcę i pioniera fonograficznego – Georga Neumanna. Od 1991 roku Neumann jest istotną częścią grupy Sennheiser.

Najbardziej znanymi produktami firmy są mikrofony pojemnościowe do zastosowań studyjnych i scenicznych. Przez kilkadziesiąt lat był liderem w produkcji obrabiarek do cięcia płyt gramofonowych. Georg Neumann to także stoły mikserskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją modelu CMV 3, który stał się pierwszym dostępnym w handlu na świecie mikrofonem. Ze względu na swój kształt przezwano go butelką Neumanna. Bardzo często spotyka się go na fotografiach z okresu II wojny światowej z wystąpień publicznych.

Fabryka Neumanna w Berlinie została zbombardowana przez aliantów w listopadzie 1943 roku, co doprowadziło do przeniesienia fabryki do Gefell. W 1949 roku rozpoczęto produkcję nowego modelu U 47 na podstawie wcześniejszego modelu 7 M. Był to jeden z pierwszych mikrofonów pojemnościowych. W latach 1953-1956 firma wprowadziła szereg małych mikrofonów pojemnościowych (KM 53, 54, 56), które stosowały stacje telewizyjne. Wprowadziła ona także jako pierwsza mikrofon stereofoniczny.

W 1965 roku firma rozpoczęła produkcję mikrofonów studyjnych. W 1995 roku wprowadzono szereg lampowych mikrofonów z transformatorowym układem wyjścia, a w 2003 roku mikrofon analogowo-cyfrowy. W 2005 roku powstał pierwszy mikrofon dynamiczny firmy przystosowany dla branży filmowej.

W 1991 roku Neumanna przejął Sennheiser. Przejęcie przez Sennhaisera Neumanna spowodowało przeniesienie produkcji Neumanna do nowo wybudowanej fabryki w Wedemark niedaleko Hanoweru. Jednak firma swoją siedzibę nadal utrzymuje w Berlinie.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

  • mikrofony
  • obrabiarki do cięcia płyt gramofonowych
  • miksery
  • studyjne monitory odsłuchowe

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1999 - techniczna nagroda Grammy za jeden z mikrofonów marki