Hanower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.
Hanower
Herb
Herb Hanoweru
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Dolna Saksonia
Powierzchnia 204,14 km²
Populacja (13.06.2013)
• liczba ludności
• gęstość

515 232
2 545 os./km²
Nr kierunkowy 0511
Kod pocztowy 30159-30669
Tablice rejestracyjne H
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Hanower
Hanower
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Hanower
Hanower
Ziemia 52°22′N 9°44′E/52,366667 9,733333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Ratusz
Podział administracyjny
Uniwersytet Leibniza w Hanowerze
Dworzec
Dawny ratusz

Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada).

Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverband) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema[1].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Miasto dzieli się na trzynaście okręgów administracyjnych (Stadtbezirk): Ahlem-Badenstedt-Davenstedt, Bothfeld-Vahrenheide, Buchholz-Kleefeld, Döhren-Wülfel, Herrenhausen-Stöcken, Kirchrode-Bemerode-Wülferode, Linden-Limmer, Misburg-Anderten, Mitte, Nord, Ricklingen, Südstadt-Bult oraz Vahrenwald-List. Okregi te dziela się na 51 dzielnic (Stadtteil).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o osadzie targowej w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z 1022. W XII w mieście rezydował książę Henryk Lew z dynastii welfickiej. Prawa miejskie Hanower otrzymał od cesarza w 1241. W XIV był członkiem Hanzy.

Nowożytność[edytuj | edytuj kod]

W 1636 swą siedzibę przeniósł do Hanoweru książę Calenbergu. Odtąd aż do 1866 miasto było stolicą Królestwa Hanoweru, nieistniejącego już państwa niemieckiego.

Elektorat Hanoweru w XVIII był (od 1714) połączony unią personalną (Jerzy I Hanowerski, zm. 1727) z Wielką Brytanią. Bardzo zdolnym ministrem Jerzego I był Andreas Gottlieb von Bernstorff (1640–1726), który podobnie jak kompozytor Georg Friedrich Haendel (1685–1750) pojechał z królem do Londynu.

W 1734 elektor i jego minister Gerlach Adolph von Münchhausen założyli uniwersytet w Getyndze (tak zwana: Georgiana). Szybko przybyli do niej cenieni wykładowcy tacy jak Samuel Christian Hollmann.

W latach 1725-1767 burmistrzem miasta był Christian Ulrich Grupen (1692–1767). Grupen był najsłynniejszym i prawdopodobnie najzdolniejszym burmistrzem w historii miasta. Był człowiekiem wykształconym. Budował kościoły, odnawiał budynki użyteczności publicznej. Patronował badaniom naukowym i historycznym.

Od 1814 Hanower to stolica nowo utworzonego królestwa Hanoweru. W 1866 miasto Hanower, zostało wraz z całym państwem wcielone do Prus po ataku pruskich wojsk.

Dzieje najnowsze[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej silnie zniszczony wskutek bombardowań. Od 1946 Hanower jest stolicą kraju związkowego Dolna Saksonia.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Stacje kolejowe: Hannover Hauptbahnhof, Hannover-Nordstadt, Hannover Bismarckstraße, Hannover Messe/Laatzen, Hannover-Kleefeld, Hannover Karl-Wiechert-Allee, Hannover Anderten-Misburg.

Targi[edytuj | edytuj kod]

W mieście odbywają się międzynarodowe targi przemysłowe pn Targi Hanowerskie (Hannover Messe) określane przez wiele źródeł jako największe na świecie. Od 1986 co roku odbywają się tu największe targi IT na świecie zwane CeBIT. W 2000 Hanower był gospodarzem Światowej Wystawy Expo 2000.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W mieście działają:

Sport[edytuj | edytuj kod]

Urodzeni w Hanowerze[edytuj | edytuj kod]

Znane[z czego?] osoby[edytuj | edytuj kod]

Miasta współpracujące[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]