Ghillie suit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ghillie Suit)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwóch snajperów United States Army w Ghillie Suit

Ghillie suit – strój maskujący używany głównie przez strzelców wyborowych. Ghillie suit różni się od innych metod kamuflowania, swoim naturalnym wyglądem i rozmywaniem sylwetki człowieka. Ghillie suit jest znakomitym strojem maskującym, gdyż ludzka sylwetka i elementy wyposażenia nie wyróżniają się na tle otoczenia. Dobry mundur maskujący powinien rozmazywać sylwetkę, czego nie można uzyskać za pomocą mundurów polowych w barwach maskujących i farby maskującej. W większości armii przygotowanie ghillie suit jest częścią kursu dla snajperów. Ghillie może maskować w terenie lesistym, pustynnym i innych w zależności od potrzeby.

Ghillie suit jest wynalazkiem znanym Szkotom już od XIX wieku. Samo słowo "ghillie", które nie jest używane współcześnie, pochodzi z języka szkockiego. Można je przetłumaczyć na trzy sposoby:

  • potoczne określenie mężczyzny
  • lokalna nazwa krzaka
  • nazwa ludzi pilnujących prywatnych terytoriów łowieckich właścicieli ziemskich w celu łapania kłusowników.

Pierwsze stroje ghillie suit powstały na początku I wojny światowej. W armii angielskiej stworzono oddział snajperów składający się ze Szkotów. Większość z nich pochodziła z rodzin, w których przekazywana była umiejętność robienia strojów ghillie. Szkoccy strzelcy wyborowi przystosowali stroje do potrzeb pola walki I wojny światowej i ciągle je udoskonalali.

W czasie II wojny światowej ghillie suit pojawił się pośród snajperów różnych armii. Tworzony był w oparciu o własne doświadczenia bojowe, często bez wiedzy o istnieniu szkockiego oryginału.

Po wojnie trafił na wyposażenie snajperów armii brytyjskiej i amerykańskiej. Obecnie jest używany przez armie na całym świecie.