Gilles Pargneaux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilles Pargneaux

Gilles Pargneaux (ur. 24 marca 1957 w Harcigny) – francuski polityk, prawnik, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia prawnik, uzyskał stopień naukowy doktora, a także uprawnienia adwokata[1]. Od lat 70. działa w Partii Socjalistycznej, był długoletnim asystentem parlamentarzysty Bernarda Derosiera. Od 2005 pełni funkcję pierwszego sekretarza socjalistów w departamencie Nord.

W 1995 został zastępcą mera Lille ds. ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a w 2001 burmistrzem Hellemmes-Lille. Od 1989 był radnym tej miejscowości, a w latach 1992–1998 radnym regionu Nord-Pas-de-Calais. W 2008 powołano go na wiceprzewodniczącego związku metropolitalnego.

W wyborach w 2009 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego z listy PS. W PE VII kadencji przystąpił do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, został też członkiem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności[2]. W 2014 został wybrany do Europarlamentu na kolejną kadencję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]