Glenys Kinnock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Glenys Kinnock
Glenys Kinnock, Baroness Kinnock of Holyhead
Baroness Kinnock.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1944
Roade
Posłanka do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 7 czerwca 2009
Przynależność polityczna Partia Pracy

Glenys Elizabeth Kinnock, baronessa Kinnock z domu Parry (ur. 7 lipca 1944 w Roade w Northamptonshire) – brytyjska i walijska polityk, nauczycielka, od 1994 do 2009 deputowana do Parlamentu Europejskiego, następnie minister stanu, członkini Izby Lordów. Żona Neila Kinnocka, byłego lidera Partii Pracy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka edukacji i historii na Cardiff University (1965), rok później uzyskała dyplom nauczyciela, po czym pracowała w tym zawodzie w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich do 1994. Zaangażowała się jednocześnie w działalność krajowych i międzynarodowych organizacji społecznych. Została członkinią Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, przewodniczącą organizacji One World Action oraz Walijskiej Rady Stowarzyszeń Wolontariuszy. Powoływana w skład komisji doradczych organizacji m.in. zajmujących się pomocą dzieciom i innych. Opublikowała prace naukowe poświęcone społeczeństwom Erytrei i Namibii.

W 1994 z listy laburzystów po raz pierwszy uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. Z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w kolejnych wyborach europejskich (w 1999 i 2004). Zasiadała w Grupie Socjalistycznej, pracowała głównie w Komisji Rozwoju.

Z PE odeszła na miesiąc przed końcem VI kadencji. W czerwcu 2009 została ministrem stanu ds. Europy w ramach Foreign and Commonwealth Office w rządzie Gordona Browna. W październiku tego samego roku objęła stanowisko ministra stanu ds. Afryki i Narodów Zjednoczonych, które zajmowała do maja 2010.

30 czerwca 2009 została parem dożywotnim z tytułem Baroness Kinnock of Holyhead. Tego samego dnia zasiadła w Izbie Lordów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]