Przejdź do zawartości

Glomeridesmus spelaeus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glomeridesmus spelaeus
Iniesta et Wesener, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Glomeridesmida

Rodzina

Glomeridesmidae

Rodzaj

Glomeridesmus

Gatunek

Glomeridesmus spelaeus

Glomeridesmus spelaeusgatunek dwuparca z rzędu Glomeridesmida i rodziny Glomeridesmidae.

Gatunek ten opisany został w 2012 przez Luisa Iniestę i Thomasa Wesenera[1][2] na podstawie 30 okazów[2].

Samce osiągają długość do 7,2 mm i szerokość do 2,1 mm, zaś samice długość do 8,6 mm i szerokość do 2,3 mm. Ubarwienie ciała jest przejrzyście białe. Nasady czułków i nieco od nich większe narządy Tömösváry’ego otoczone są zesklerotyzowaną krawędzią. Gnathochilarium cechują bardzo małe kotwiczki i bardzo szeroka gula. Collum jest szersze od głowy i nie wyróżnia się od pozostałych segmentów tułowia. Tergity tułowia mają po 8–10 podłużnych rowków i pojedyncze rządki gałeczkowatych struktur na tylnych brzegach, wyposażone w szczecinki mechanoreceptorowe. Na powierzchni tergitów występują pola krótkich, rzadkich szczecinek. Odnóża są smukłe i wydłużone, ale ostatnia ich para złożona jest z koksosternitu i tylko 3 kolejnych członów. Samice mają na tylnych krawędziach bioder drugiej pary odnóży wyraźne pokładełka. U samców gonopory na biodrach drugiej pary odnóży mają pod dwie zesklerotyzowane płytki. Telopody samców mają pokryty wewnętrznymi kolcami synkoksyt i 4 człony, z których trzeci służy jako palec nieruchomy, a ostatni jako palec ruchomy aparatu chwytnego[2].

Wij ten jest jednym z dwóch troglobiontycznych przedstawicieli rzędu. Znany jest wyłącznie z brazylijskiego stanu Pará, gdzie zasiedla kompleks jaskiń w gminie Curionópolis. W sumie znaleziono go w wewnętrznych częściach sześciu jaskiń o głębokości od 21,5 do 49 metrów, połączonych drobnymi kanalikami. Najliczniejsza populacja występuje w jaskini o głębokości 25,5 m, gdzie spotykane były zarówno w porze deszczowej jak i suchej. Pozostałe jaskinie mają mniej stabilne warunki atmosferyczne i dwuparce te pojawiają się w nich tylko w porze deszczowej. Wije te chętnie zakupują się w guanie nietoperzy i prawdopodobnie żerują na osadzie jaskiniowym[2].

W formacji, w której znajdują się zasiedlane przez ten gatunek jaskinie prowadzone jest wydobycie rudy żelaza, które obecnie pośrednio, a w przyszłości bezpośrednio zagrozić może jego przetrwaniu[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. P. Sierwald: Glomeridesmus spelaeus Iniesta & Wesener, 2012. [w:] MilliBase [on-line]. 2016. [dostęp 2017-09-14].
  2. a b c d e Luis Felippe Moretti Iniesta, Rodrigo Lopes Ferreira, Thomas Wesener. The first troglobitic Glomeridesmus from Brazil, and a template for a modern taxonomic description of Gl omeridesmida (Diplopoda). „Zootaxa”. 3550, s. 26–42, 2012.