Gmina Maciejów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciejów
gmina wiejska
1921-39[1]
Państwo  II Rzeczpospolita
Województwo wołyńskie
Powiat kowelski
Siedziba Maciejów
Szczegółowy podział administracyjny (1936)
Liczba gromad 23
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Maciejów – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. wołyńskim (obecnie na Ukrainie). Siedzibą gminy był Maciejów[2], który początkowo stanowił odrębną gminę miejską[3].

W okresie międzywojennym gmina Maciejów należała do powiatu kowelskiego w woj. wołyńskim. Gmina posiadała dwie duże eksklawy położone na obszarze powiatu lubomelskiego (na granicy gmin Luboml i Hołowno).

Według stanu z dnia 4 stycznia 1936 roku gmina składała się z 23 gromad [4]. Po wojnie obszar gminy Maciejów wszedł w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1921 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. wołyńskiego; w czasie II wojny światowej poza administracją polską; po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom IX - Województwo Wołyńskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1923
  4. Wołyński Dziennik Wojewódzki nr 1 z dnia 4 stycznia 1936 roku