Gmina Wyznaniowa Starozakonnych w RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Wyznaniowa Starozakonnych w RPżydowski związek wyznaniowy (gmina wyznaniowa) z siedzibą w Warszawie, której założycielem i obecnym prezesem jest Bolesław Szenicer.

Gmina powstała we wrześniu 2003 roku i została zarejestrowana na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania - w opozycji do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który działa w oparciu o ustawę o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP z roku 1997.

Za główne zadanie gmina stawia sobie: kultywowanie religii i tradycji mojżeszowej oraz dążenie do ochrony i rewaloryzacji wszelkiego rodzaju judaików, w tym zabytków architektury i miejsc kultu religijnego oraz dorobku piśmienniczego i artystycznego.

Gmina wydaje własny miesięcznik Głos Gminy Starozakonnych, gdzie poruszane są obecne problemy polskich Żydów oraz życiu członków gminy. W ramach gazety wydawana jest też Biała Księga, gdzie nagłaśnia się i piętnuje niszczenie zabytków kultury żydowskiej w Polsce.

Na czele gminy stoi Bolesław Szenicer, były dyrektor cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej. Usunięty z tego stanowiska przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Adres gminy[edytuj | edytuj kod]