Godzina Miłosierdzia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Godzina Miłosierdziamodlitwa o godzinie trzeciej po południu każdego dnia, czyli w chwili konania Jezusa na krzyżu.

Jest to jedna z nowych form kultu Miłosierdzia Bożego (obok obrazu Miłosierdzia Bożego, święta Miłosierdzia Bożego, Koronki do Miłosierdzia Bożego i Szerzenie czci Miłosierdzia) przekazana przez św. Siostrę Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Według jej prywatnych objawień mistycznych Jezus prosił o modlitwę w tej godzinie i związał z nią obietnicę wszelkich łask, jeśli ta modlitwa będzie ufna i połączona z uczynkami miłosierdzia względem bliźnich.

Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia ma spełniać określone warunki:

  • ma być skierowana wprost do Jezusa,
  • w błaganiach należy się odwoływać do wartości i zasług Jego bolesnej męki,
  • ma być zanoszona o trzeciej po południu.

Przedmiotem modlitwy jest rozważanie męki Pańskiej w czasie drogi krzyżowej, albo w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, albo w jakimkolwiek miejscu o trzeciej po południu.

Fragmenty Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej mówiące o Godzinie Miłosierdzia:

O trzeciej godzinie błagaj Mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, szczególnie w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego. Pozwolę ci wniknąć w Mój śmiertelny smutek. W tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która Mnie prosi przez mękę Moją...

Przypominam ci, córko Moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj Jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • s. M. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, Kraków-Stockbridge-Rzym 1981.
  • ks. Ignacy Różycki, Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, Kraków 1999.
  • Modlitwy w Godzinie Miłosierdzia, Kraków 2002.

Media[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]