Gopher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gopherprotokół klient-serwer, pozwalający na rozpowszechnianie informacji w powszechnych lub kampusowych systemach informacyjnych (ang. world/campus-wide information system, CWIS). Powstał w kwietniu 1991 roku na University of Minnesota Microcomputer, Workstation, Networks Center w celu dystrybucji informacji wewnątrzwydziałowej.

Był pierwszym rozpowszechnionym systemem informacyjnym w sieci integrującym różne protokoły: FTP, telnet, WAIS własne struktury danych z możliwością dostępu do różnych typów danych, tak czysto tekstowych, jak i grafik i danych czysto binarnych (archiwów wszelkiego rodzaju). Został później wyparty przez WWW z powodu sztywnej, hierarchicznej struktury (gdzie jednym z elementów ścieżki dostępu był typ pliku), niewygodnych metod tworzenia serwisów, braku pełnej „multimedialności” oraz dlatego, że WWW zyskał większe wsparcie tak producentów jak i środowisk akademickich.

Pierwszy serwer gophera w Polsce został uruchomiony w końcu listopada 1992, był to gopher.torun.edu.pl, jego administratorem był Rafał Maszkowski.

Standardy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]