Gorczański Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gorczański Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu
Ilustracja
Tablica ośrodka
Państwo

 Polska

Miejscowość

Niedźwiedź

Data założenia

1980

Zakres zbiorów

turystyka

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowy Targ
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowy Targ, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Turbaczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Turbaczu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Turbaczu”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Turbaczu”
Ziemia49°32′37,4″N 20°07′05,6″E/49,543722 20,118222

Gorczański Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu – placówka muzealna Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z ekspozycją poświęconą historii turystyki górskiej w Gorcach, położona pod szczytem Turbacza. Powstała 11 maja 1980, w drewnianym budynku położonym w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska PTTK na Turbaczu. Obecnie ekspozycja ośrodka prezentowana jest w budynku schroniska.

Obecna nazwa ośrodka została nadana uchwałą Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK z 6 czerwca 2016[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Wśród eksponatów znajdują się zdjęcia i dokumenty dotyczące ponad 40 nieistniejących już schronisk na terenie Karpat, wystawa biograficzna poświęcona Władysławowi Orkanowi oraz ekspozycja dotycząca walk partyzanckich w tych rejonach podczas II wojny światowej.

Obecnie zbiory muzealne zostały przeniesione do wydzielonego pomieszczenia w schronisku i są udostępnione zwiedzającym w formie wystawy. Ekspozycja ośrodka czynna jest codziennie. Wstęp jest bezpłatny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr 37/XIX/2016 z dnia 6 czerwca 2016 r.. Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, 2016-06-06. [dostęp 2018-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-19)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]