Gordon Murray Automotive

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
GMA
Gordon Murray Design Ltd.
Gordon Murray Automotive Ltd.
Ilustracja
GMA T.50 na Goodwood Festival of Speed 2022
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Shalford

Data założenia

2007

Prezes

Gordon Murray

Zatrudnienie

25 (2022)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
T.27
GMA T.50
GMA T.33

Gordon Murray Design, Gordon Murray Automotive – brytyjski producent mikrosamochodów i supersamochodów z siedzibą w Shalford, działający od 2007 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gordon Murray Design[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym autorskim przedsięwzięciem Gordona Murraya była firma projektowa Gordon Murray Design założona w 2007 roku po tym, jak 2 lata wcześnie opuścił on struktury McLaren Cars i zdecydował się działać odtąd niezależnie[2]. Pochodzący z Południowej Afryki konstruktor wyspecjalizował się odtąd w doradztwie projektowym, pracując także nad własnym projektem nietypowego samochodu miejskiego. T.25 zaprezentowany został w 2010 roku, charakteryzując się koncepcją nietypowego hatchbacka z nietypowo otwieranym nadwoziem i ekonomicznym napędem[3].

W 2011 roku Gordon Murray przedstawił z kolei ewolucyjne rozwinięcie projektu T.25 w postaci w pełni elektrycznego T.27[4], który powstał we współpracy z innym brytyjskim przedsiębiorstwem Zytek Automotive. W sierpniu 2013 Gordon Murray zapowiadał, że oba samochody trafią do seryjnej produkcji w 2016 roku[5], jednak ostatecznie nie doczekały się one realizacji i nie wykroczyły poza fazę przedprodukcyjnych prototypów. W 2015 roku głęboko zmodernizowany T.25 miał być seryjnie wytwarzany w partnerstwie z gigantem paliwowym Shell[6], jednak i to przedsięwzięcie zakończyło się jedynie zbudowaniem testowego prototypu Shell Concept Car w 2016 roku[7].

Gordon Murray Automotive[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku Gordon Murray zmienił profil swojej dotychczasowej działalności, inaugurując nową nazwę przedsiębiorstwa jako Gordon Murray Automotive[8]. Konstruktor skoncentrował się odtąd na małoseryjnych supersamochodach, nawiązujących do koncepcji i założeń stojących za najsłynniejszym projektem Murraya - McLarenem F1 z 1992 roku. W sierpniu 2020 brytyjskie przedsiębiorstwo przedstawiło swój pierwszy seryjny produkt w postaci GMA T.50[9]. W lutym 2022 zakłady w angielskim Surrey rozpoczęły małoseryjną produkcję supersamochodu, z pulą egzemplarzy ściśle limitowaną do nie więcej niż 100 sztuk[10]. W tym samym roku, miesiąc wcześniej, GMA przedstawiło swój drugi model - mniejszy i lżejszy supersamochód GMA T.33[11]. Brytyjska firma planuje rozpocząć ręczną produkcję tego modelu w 2024 roku, podobnie jak w przypadku T.50 ograniczając serię egzemplarzy do 100 samochodów i wyprzedając wszystkie modele tuż po premierze[12].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Toray Teewave AR.1 (2011)
  • Shell Concept Car (2016)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]