Przejdź do zawartości

Grodzisko (kamieniołom)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamieniołom w Grodzisku

Grodzisko – nieczynny kamieniołom na wzgórzu Grodzisko w Tyńcu w Krakowie[1]. Znajduje się u zachodnich podnóży Grodziska opadających do terasy Wisły. Wydobywano w nim na niewielką skalę pochodzący z górnej jury wapień uławicony. Wapień z kamieniołomu Grodzisko jest biały, twardy i zbity, na przełomie posiada strukturę muszlowców, czasami gruzłowatą. Można w nim dostrzec liczne i często poszerzone przez zjawiska krasowe fugi międzyławicowe w postaci niewielkich anastamoz. Często występują krzemieniowe buły i płaskury[2]. Przy ścieżce powyżej kamieniołomu w wapieniach skalistych odsłaniają się ciemnoszare, miejscami prawie czarne epigenetyczne naskorupienia krzemionki. Ich wielkość nie przekracza 30 cm, są od wapieni ostro odgraniczone i bardziej odporne na wietrzenie[3].

Jest to niewielki kamieniołom mający postać wnęki w zboczu, wytworzonej przez usunięcie części skał. Od strony zachodniej jest pionowa ściana, po bokach rumowisko skalne. Po zaprzestaniu eksploatacji stopniowo zarasta drzewami. Prowadzi do niego nieoznakowana ścieżka wzdłuż terasy Wisły[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Julian Zinkow: Tyniec i Wzgórza Tynieckie. Informator turystyczny. Kraków: Krakowski Ośrodek Informacji i Reklamy Turystycznej "WAWEL-TOURIST", 1978, s. 43–45.
  2. Geotyda. Grodzisko. [dostęp 2017-04-13].
  3. Jacek Matyszkiewicz, Epigenetyczna sylifikacja wapieni górnego oksfordu okolic Krakowa, Annales Societates Geologorum Poloniae, 1987, vol. 57, s. 59-87, ISSN 0208-9068
  4. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].