Mur przy Skurwysynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mur przy Skurwysynie i Skurwysyn

Mur przy Skurwysynie – pionowa ściana[1] u północno-zachodniego podnóża wzgórza Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie[2]. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego[3].

Mur przy Skurwysynie wraz ze Skurwysynem tworzy ścianę o długości około 180 m wznoszącą się przy terasie Wisły nad ulicą Promową. Mur przy Skurwysynie to lewa (patrząc od dołu) część ściany[1]. Tuż przy nim znajduje się parking, przy nim restauracja, a w odległości kilkudziesięciu metrów przystań promowa[2]. Skały znajdują się na terenie prywatnym. Na mocy porozumienia właściciela działki z PZA zostały udostępnione do wspinaczki skalnej na określonych warunkach[4].

Jak wszystkie skały Wzgórz Tynieckich jest to skała wapienna pochodząca z późnej jury[5]. Ma wysokość do 20 m. Wspinacze na Murze przy Skurwysynie poprowadzili jedną drogę wspinaczkową (Filar Otroków) o trudności IV+ w skali krakowskiej. Ma stałe punkty asekuracyjne (8 ringów i stanowisko zjazdowe). Pierwsze przejście w 2012 roku[1].

Mur przy Skurwysynie po lewej stronie (patrząc od dołu) łączy się z skałą Winnica, która również udostępniona jest do wspinaczki skalnej[1].

W północno-zachodniej ścianie Muru przy Skurwysynie widoczne są nad parkingiem restauracji dwa otwory. Za nimi w skale znajduje się duża sala (10 m × 2 m). Jest to Schronisko w Winnicy Pierwsze[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Skurwysyn. Baza topo portalu górskiego. [dostęp 2017-04-12].
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].
  3. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  4. Porozumienie w/s skal Winnica i Skurwysyn. [dostęp 2017-04-10].
  5. Julian Zinkow: Tyniec i Wzgórza Tynieckie. Informator turystyczny. Kraków: Krakowski Ośrodek Informacji i Reklamy Turystycznej "WAWEL-TOURIST", 1978, s. 43–45.
  6. Marcin Pruc, Mariusz Szelerewicz, Schronisko w Winnicy Pierwsze [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-10-14].