Grupa GPEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa GPEC
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres ul. Biała 1B, 80-435 Gdańsk
Data założenia 1960
Forma prawna Grupa kapitałowa
Udziałowcy Leipziger Stadtwerke, Miasto Gdańsk
brak współrzędnych
Strona internetowa

Grupa GPECgrupa kapitałowa z siedzibą w Gdańsku, której główną działalnością jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Jest liderem branży ciepłowniczej na Pomorzu. Działa na terenie pięciu miast: w Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim oraz Pelplinie. Posiada i zarządza ponad 750 km sieci ciepłowniczych ( (stan na 2017 r.) i dostarcza ciepło do ponad 400 tys. odbiorców. Zatrudnia ponad 460 pracowników.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej powstało w Gdańsku w 1960 r. W 1992 r. MPEC przekształcił się w GPEC – Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W 2004 r. firma zmodernizowała i uruchomiła nowoczesną elektrociepłownię „Matarnia”[1]. W tym samym roku działalność rozpoczęła spółka GPEC SERWIS. W 2012 r. Grupa stała się udziałowcem spółek STAR-PEC, ZEC TCZEW i ENDICO (dziś GPEC TCZEW, GPEC STAROGARD i GPEC ENERGIA). W 2016 r. GPEC sp. z o.o. została głównym dostawcą ciepła w Sopocie[2], a w 2017 r. kupiła infrastrukturę w Pelplinie[3]. Grupa stale rozwija i rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Gdańsku – m.in. w dzielnicach Kowale, Matarnia[4].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Poza wytwarzaniem i dystrybucją ciepła, Grupa GPEC oferuje także produkty okołoenergetyczne, buduje i modernizuje sieci ciepłownicze i źródła ciepła, a także rozwija działalność na rynku facility management.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Grupa GPEC skupia dziesięć spółek z branży energetycznej i okołoenergetycznej.

GPEC – główna spółka w Grupie. Dostarcza ciepło na terenie Gdańska (57% udziału w rynku) i Sopotu (36% udziału w rynku). Udziałowcami firmy są Leipziger Stadtwerke oraz Miasto Gdańsk.

GPEC STAROGARD – produkuje i dostarcza ciepło w Starogardzie Gdańskim.

GPEC PELPLIN – produkuje i dostarcza ciepło w Pelplinie.

GPEC TCZEW – produkuje i dostarcza ciepło w Tczewie.

GPEC EKSPERT – prowadzi działalność w zakresie kompleksowych projektów energetycznych.

GPEC ENERGIA – produkuje energię z małych elektrowni wodnych (MEW). Spółka posiada dwie takie elektrownie – w Przechowie i Zielonce.

GPEC PRO – zajmuje się projektami okołoenergetycznymi.

GPEC SERWIS – buduje, remontuje i modernizuje sieci oraz instalacje ciepłownicze.

GPEC SYSTEM – w ramach spółki funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych, skupiające działy zajmujące się obsługą finansowo-kadrową, nieruchomościami, procesami informatycznymi oraz flotą.

Orchis Energia Sopot – produkuje i dystrybuuje ciepło z lokalnych źródeł gazowych na terenie całego kraju.

Inwestycje[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku Grupa GPEC zlikwidowała kotłownię węglową przy ul. Zawiślańskiej w Gdańsku[5] i przyłączyła mieszkańców dzielnic Przeróbka i Stogi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wykonano m.in. skomplikowane przekroczenie rzeki Motławy przy wykorzystaniu technologii przewiertu sterowanego, w ramach którego przeciągnięto jednocześnie aż 4 rurociągów. Była to pierwsza taka realizacja w Europie. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł.

Ważna dla rozwoju infrastruktury Grupy była inwestycja uciepłowienia Sopotu w 2016 r.[6] Powstało tam 17 km nowej sieci ciepłowniczej, która objęła swoim zasięgiem górny taras miasta i ponad 100 budynków wielorodzinnych. Całkowity koszt doprowadzenia ciepła do Sopotu wyniósł ok. 50 mln zł.

W 2017 roku ruszyła strategiczna inwestycja w Gdańsku. Powstało 11 km nowej sieci, dzięki której do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączone zostały trzy dzielnice – Matarnia, Jasień i Kokoszki[7]. Jednym z najważniejszych etapów prac było przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października 2017 r. Do jego realizacji wykorzystana została jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu. W wyniku prac powstał przewiert o średnicy 1,8 m, długości 110 m na głębokości 8 metrów. W środku zostały umieszczone trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona została sieć preizolowana o średnicy 400 mm[8].

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Marcin Lewandowski[edytuj | edytuj kod]

Marcin Lewandowski (ur. 12.03.1977 r.) – polski menedżer, od 2015 roku członek zarządu GPEC.

Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, na kierunku Inżynierii Lądowej i Środowiska i specjalizacji inżynieria sanitarna.

Od 2010 roku związany z GPEC. Karierę w Grupie rozpoczął zarządzając obszarem dyspozycji, a następnie jako dyrektor ds. finansowych Grupy GPEC zajmował się m.in. organizacją struktury grupy kapitałowej, modelem biznesowym oraz nadzorem właścicielskim spółek zależnych.

W latach 2014-2016 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Unikom (włączonej do struktury GPEC w październiku 2016 roku), której akwizycję skutecznie przeprowadził w 2014 roku.

Jest zwolennikiem turkusowego zarządzania w firmach. Z sukcesem wdraża w GPEC nowoczesne koncepcje w zarządzaniu. Koncentruje się na bezpośredniej, szerokiej komunikacji oraz budowie zgranego zespołu specjalistów, którzy identyfikują się z firmą oraz zachowują work-life balance.

Anna Jakób[edytuj | edytuj kod]

Anna Jakób (ur. 9.03.1977 r.) – polski menedżer, od 2016 roku członek zarządu GPEC.

Ukończyła Politechnikę Gdańską, na kierunku Zarzadzanie i Marketing, na specjalizacji systemy zarządzania oraz studia MBA w Akademii Leona Koźmińskiego.

Posiada dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie branży energetycznej. Od 2001 roku związana z Grupą GPEC, gdzie pracowała jako dyrektor ds. handlu, dyrektor ds. technicznych oraz zarządzała kilkoma spółkami Grupy. Od 2016 r. pełni funkcję członka zarządu GPEC.

Szczególną uwagę przykłada do budowy zespołów pracowników, które dzięki różnorodności doświadczeń i kompetencji, pomagają im osiągać cele firmy, z którymi się identyfikują.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Grupa GPEC została nagrodzona prestiżową nagrodą Lidera Polskiego Biznesu w XXV edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Business Centre Club. Otrzymała ponadto tytuł: „Pomorski Pracodawca Roku 2014” oraz „Firma Dobrze Widziana 2013”. Wśród innych kluczowych nagród i wyróżnień znalazły się: Medal Europejski 2017 za „Ciepło z sieci ciepłowniczej” oraz  Tytanowy Laur Inwestora 2016.

GPEC Serwis zostało wyróżnione m.in. nagrodą Gazele Biznesu 2013, 2014 oraz 2016. Spółka z Grupy GPEC znalazła się też w prestiżowym gronie przedsiębiorstw, które otrzymały tytuł „Diament Forbesa 2016 i 2017”. Z kolei tytuł Geparda Biznesu 2015 otrzymały inne spółki z Grupy GPEC: GPEC ENERGIA, GPEC STAROGARD, GPEC TCZEW i GPEC.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GPEC Matarnia łączy się z GPEC, wnp.pl [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  2. Górny Sopot podłaczony do sieci ciepłowniczej GPEC - Gospodarka komunalna, www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  3. Grupa GPEC nowym właścicielem infrastruktury ciepłowniczej w Pelplinie i nowym dostawcą ciepła, pelplin.pl [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  4. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2018-02-01].
  5. Strona Główna - Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  6. Będzie ciepło i zdrowo. Górny Sopot wreszcie podłączony do sieci GPEC [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  7. . (red.), Przewiert pod obwodnicą Trójmiasta: kolejne przedsięwzięcie Grupy GPEC [ZDJĘCIA], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2018-02-01] (pol.).
  8. Waldemar Gabis, Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA], „www.gdansk.pl” [dostęp 2018-02-01] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]