Grupa warowna Aubin-Neufchâteau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neufchateau1.jpg

Grupa warowna Aubin-Neufchâteaubelgijska grupa warowna, wzniesiona w okresie międzywojennym wraz z trzema innymi podobnymi grupami do obrony przedpól miasta Liège i znajdującej się tam twierdzy.

Grupa składała się z dziewięciu bloków połączonych poternami. Cztery bloki, tworzące zasadniczą część bojową znajdowały się w obrębie fosy przeciwpancernej o regularnym narysie trójkąta, której broniły dwa bloki o charakterze kaponier. Trzy bloki znajdowały się poza obrębem fosy, na zapleczu fortu; dwa z nich pełniły rolę wejść do grupy. Umocnienie wyposażone było w główny, podziemny kompleks magazynowo-koszarowy oraz mniejsze magazyny bezpośrednio pod częścią bojową. Załogę grupy stanowiło 526 ludzi.

Grupa warowna wyposażona była w cztery działa 75 mm w dwóch podwójnych wieżach pancernych, moździerze, działa przeciwpancerne i karabiny maszynowe.

W 1940 roku wojsko belgijskie broniło grupy przed Niemcami. Szczególnie ciężkie walki toczyły się tutaj w dniach 20-21 maja. Ostatecznie Aubin-Neufchâteau skapitulowała 21 maja po wyczerpaniu możliwości obrony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]