Guia Circuit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guia Circuit
Szkic toru
Państwo  Chińska Republika Ludowa
Lokalizacja  Makau
Otwarcie 1954
Używany od 1954
Długość 6,117 km
Kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara
Rekord okrążenia 2:10.732 (Edoardo Mortara, Dallara-VW, 2009)
Ostatnie modyfikacje 1993
Główne imprezy Grand Prix Makau, World Touring Car Championship
Położenie na mapie Chińskiej Republiki Ludowej
Mapa lokalizacyjna Chińskiej Republiki Ludowej
Guia Circuit
Guia Circuit
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Guia Circuit
Guia Circuit
Ziemia 22°11′50″N 113°33′03″E/22,197222 113,550833

Guia Circuit lub Circuito da Guia – uliczny tor wyścigowy położony w południowej części półwyspu Makau. Jest on miejscem corocznych zmagań w Grand Prix Makau Formuły 3 oraz ostatnim wyścigiem sezonu World Touring Car Championship. Tor składa się z kilku długich prostych i ciasnych zakrętów oraz ma cechy toru typowo ulicznego - wąski, śliski z małą ilością miejsc do wyprzedzania. Jednak zawiera w sobie także inne cechy, których ciężko szukać na innych tego typu obiektach: duża różnica wysokości podczas okrążenia (między najwyższym a najniższym punktem na torze jest różnica ponad 30 metrów), a także kilka bardzo długich prostych, które pozwalają rozpędzić się bolidom Formuły 3 do prędkości nawet 260 km/h. W wyniku połączenia tych wszystkich cech tor uznawany jest jako jeden z najbardziej wymagających na świecie, zarówno pod kątem jazdy, jak i ustawienia samochodu, ponieważ samochód nie może tracić zbyt dużo na długich prostych, ale musi też być konkurencyjny w śliskich zakrętach.

Historia toru[edytuj]

Pierwszy wyścig samochodowy na tym torze odbył się w 1954 roku jako wyścig dla okolicznych entuzjastów wyścigów samochodowych. Od 1967 roku odbywają się tutaj także wyścigi motocyklowe i od tej pory tor jest miejscem rozgrywania zarówno wyścigów samochodowych jak i motocyklowych.

Układ toru[edytuj]

Guia Circuit

Układ toru nie uległ zmianie od pierwszego wyścigu w roku 1954 (w 1993 roku modyfikacji uległ kompleks boksów i paddock na torze, ale układ toru się nie zmienił). W najwęższym miejscu na torze przed nawrotem Melco tor ma szerokość zaledwie 7 metrów, często gdy dochodzi tam do wypadków tor zostaje zablokowany przez uszkodzone auta. Wzdłuż całego toru ustawione są barierki firmy Armco pomalowane na żółto-czarne barwy. Kiedyś nawet za zakrętem R. Bend znajdowała się pułapka żwirowa, często spotykana na stałych torach wyścigowych, jednak od momentu przeniesienia boksów w obecne miejsce, znajduje się tam wjazd do alei serwisowej i "pułapka" została usunięta.

Wydarzenia wyścigowe[edytuj]

Tor jest dość specyficznym miejscem, gdzie zazwyczaj w drugim lub trzecim tygodniu listopada spotykają się zarówno kierowcy samochodowi jak i motocykliści. Motocyklowe Grand Prix, Guia Race of Makau (od 2005 roku ostatni wyścig sezonu WTCC), a także Grand Prix Makau Formuły 3 są głównymi wydarzeniami weekendu wyścigowego w Makau. Odbywają się także inne wyścigi zorganizowane dla lokalnych entuzjastów ścigania.

Trybuny[edytuj]

Na torze znajdują się dwie główne trybuny - jedna naprzeciwko alei serwisowej przy prostej start/meta, a druga przy najbardziej znanym zakręcie tego toru - Lisboa Bend. Jest to tak naprawdę pierwszy zakręt na torze do którego trzeba hamować i często jest to jedyna okazja do wyprzedzania, również podczas pierwszych okrążeń wyścigów często dochodzi tutaj do wypadków, ponieważ po tym zakręcie następuje drastyczne zwężenie trasy i często dla któregoś kierowcy brakuje po prostu miejsca. W związku z tym ceny biletów na trybunę przy Lisboa Bend są zazwyczaj wyższe niż te na główną trybunę.