Volkswagen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Volkswagen [ˈfɔlksˌvaːgən, wymowa: folkswagen] – marka samochodów produkowanych od 1937 roku przez niemiecki koncern Volkswagen AG. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „samochód ludu”.

Logo Volkswagena

Historia[edytuj]

Historia koncernu Volkswagen rozpoczęła się w 1931 roku, kiedy przedsiębiorstwo Zündapp zwróciło się do Ferdinanda Porsche o przygotowanie projektu taniego samochodu. Ukryto go pod nazwą Type 12. Rozwinięciem tego projektu była współpraca z przedsiębiorstwem NSU, która zaowocowała prototypem Type 32. W 1933 roku F. Porsche poznał Adolfa Hitlera, który zażyczył sobie, by Porsche stał się nadwornym konstruktorem ówczesnych Niemiec[1]. 17 kwietnia 1934 roku Ferdinand Porsche zaprezentował niemieckiemu rządowi projekt samochodu – legendarnego Garbusa. Była to odpowiedź na oczekiwania Hitlera, który domagał się taniego, rodzinnego samochodu. W zamyśle Hitler chciał odciążyć kolej, która była z roku na rok coraz bardziej niewydolna. Po wielu zbudowanych prototypowych modelach (konkretnie było ich 9) zatwierdzono w 1938 roku do produkcji seryjnej w przyszłej fabryce VolkswagenWerk GmbH projekt „Porsche typ 60”. O prawdziwości tych zapowiedzi miała świadczyć oficjalna uroczystość państwowa, jaka odbyła się 26 maja 1938 roku w Fallersleben (Dolna Saksonia). Wtedy to położono kamień węgielny pod budowę przyszłej fabryki KdF-wagena (Kraft durch Freude-wagen), a Adolf Hitler ochrzcił pojazd tytułem: „niemiecki samochód ludowy”.

Autostadt
Linia montażowa fabryki w Wolfsburgu

Oficjalna produkcja KdF-wagena (późniejszego Volkswagena) w wersji cywilnej („garbusa”) rozpoczęła się 11 lipca 1941 roku i zakończyła 7 sierpnia 1944 roku. Zakłady wykorzystywały robotników przymusowych i więźniów obozów, w tym Arbeitsdorf. Łącznie w różnych wersjach nadwoziowych (kabriolet, sedan i kabrio-limuzyna) zakłady KdF-wagen Stadt wyprodukowały 630 sztuk. Pozostałe odmiany KdF-wagena (Schwimmwagen typ 166 – amfibia, Kubelwagen typ 82 – łazik terenowy, oraz wojskowy „garbus” typ 92, 82E i w wersji z napędem 4x4 jako typ 87) były przeznaczone dla armii niemieckiej. Ale cywilne KdF-wageny z lat 1941–1944 po II wojnie światowej uznano za prototypy, pomimo że niczym nie różniły się od pierwszych powojennych Volkswagenów „garbusów” produkowanych do 1949 roku. Powojenna produkcja ruszyła we wrześniu 1945 roku na potrzeby armii brytyjskiej, choć pierwotnie fabrykę w pobliżu Fallersleben przeznaczono do likwidacji. Wtedy też doszło do oficjalnego powstania marki Volkswagen.

Stopniowo, dzięki w miarę przystępnej cenie „garbusa” oraz wprowadzaniu w latach późniejszych nowych modeli (Transporter), Volkswagen awansował do grona największych producentów samochodów w Europie.

W 1973 roku miała miejsce premiera Passata[2], a w 1974 roku, po wyprodukowaniu blisko 12 mln sztuk, zakończono produkcję Garbusów w fabryce w Wolfsburgu. Odtąd były one produkowane w Emden (do 19 stycznia 1978 roku) i w Meksyku. 30 lipca 2003 zakończyła się produkcja w Meksyku.

Następcą Garbusa został Volkswagen Golf, który trafił do sprzedaży wiosną 1974 roku i został przyjęty entuzjastycznie. Sylwetka hatchbacka okazała się bardziej praktyczna niż Garbusa.

Nieco mniejszy od Golfa Polo zadebiutował wiosną 1975 roku i produkowany był w tej formie aż do 1981 roku, kiedy rozpoczęto produkcję drugiej generacji Polo.

W 1991 roku Volkswagen otworzył oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Powstało przedsiębiorstwo Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu – polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Od 2011 roku Volkswagen wykupił Kulczyk Tradex, w wyniku czego firma zmieniła się na Volkswagen Group Polska.

W maju 1992 roku rozpoczął się kolejny polski rozdział w historii produkcji Volkswagenów – powstało przedsiębiorstwo Volkswagen Poznań, w którym początkowo montowano, a później już produkowano w całości różne modele samochodów. Modelem flagowym poznańskiej fabryki stał się Volkswagen Transporter wytwarzany tu od początku 1994 roku. Aktualnie w Poznaniu produkowane są Transporter T5 oraz Caddy.

W grudniu 1997 roku Volkswagen de Mexico S.A de C.V w zakładzie w Puebla rozpoczął seryjną produkcję Volkswagena New Beetle’a – reminiscencji Garbusa. W USA model ten, podobnie jak przed 40 laty Garbus, wywołał prawdziwą „beetlemanię”.

W 1998 roku rozpoczyna się seryjna produkcja Lupo, który jest początkiem nowej generacji małych i oszczędnych samochodów koncernu VW, a także produkcja modelu Bora[3], sedana na bazie Golfa IV generacji.

Jednocześnie w roku 1998 Polska wzbogaciła się o kolejną fabrykę koncernu Volkswagen AG, tym razem zajmującą się produkcją najnowszej generacji silników DieslaVolkswagen Motor Polska Sp. z.o.o. w Polkowicach (woj. dolnośląskie).

Do Volkswagena AG należy także Volkswagen Bank. Volkswagen Bank Polska S.A. powstał w 1998 roku. W skład banku wchodzą spółki: Volkswagen Bank direct, Volkswagen Leasing Polska, Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy.

31 maja 2000 roku powstało w Wolfsburgu Autostadt – „miasteczko koncernu Volkswagen”, w którym odwiedzający mogą nie tylko przyjrzeć się osiągnięciom koncernu w dziedzinie motoryzacji, lecz także interesująco spędzić wolny czas. Klienci odbierają tu kupione przez siebie samochody, które czekają na nich w jednej z dwóch szklanych wież – symbolach Autostadt.

26 listopada 2001 roku w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33 333 333 wyprodukowany tam samochód[4]. Tak duża liczba pojazdów wyprodukowanych w jednej fabryce to sukces niespotykany w historii motoryzacji.

W 1992 roku Golf III został wybrany Samochodem Roku, w 2006 roku Volkswagen Passat B6 zdobył drugie miejsce, zaś w 2010 roku Samochodem Roku został Volkswagen Polo piątej generacji.

W Polsce w 2014 roku zarejestrowano samochodów tej marki aż 5856, to jest około 15% więcej niż rok wcześniej. Najpopularniejszy okazał się VW Caddy. Znaczący wzrost sprzedaży użytkowych volkswagenów zaobserwowano zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie najlepiej sprzedawał się VW Transporter[5].

Modele samochodów[edytuj]

Modele produkowane[edytuj]

Modele historyczne[edytuj]

Modele koncepcyjne[edytuj]

Volkswagen Concept A
Volkswagen CrossBlue Coupe
Volkswagen W12

Ciekawostki[edytuj]

Kiełbaski oraz ketchup marki Volkswagen

W zakładach produkcyjnych w Wolfsburgu na terenie fabryki umieszczona jest rzeźnia, w której produkowane są kiełbaski, firmowane logo części zamiennych VW-Originalteil, do których dostępny jest ketchup marki Volkswagen. Są one oferowane pracownikom fabryki oraz klientom detalicznym. W 2013 roku powstało ich 7 milionów sztuk[6].

30 maja 2014 roku doszło do spotkania z mieszkańcami gminy Września, na którym ogłoszono decyzję o budowie nowej fabryki Volkswagena. Pod dokładnym adresem Białężyce 100, produkcja samochodów dostawczych Crafter rozpoczęła się w 2016 roku. Teren pod budowę fabryki został oszacowany na wielkość 300 boisk piłkarskich. Jest to druga siedziba tego przedsiębiorstwa w Polsce.

Afera Volkswagena tzw. „Dieselgate”[edytuj]

We wrześniu 2015 ujawniona została tzw. „afera Volkswagena” związana z procederem montowania w samochodach produkowanych przez Volkswagen AG oprogramowania, pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów toksyczności spalin.

W piątek 18 września 2015 amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA) ogłosiła[7], że począwszy od 2008 roku niemiecki producent samochodów nielegalnie zainstalował jednostkę kontroli silnika z oprogramowaniem fałszującym pomiary toksyczności spalin, naruszając tym samym Ustawę o Czystym Powietrzu (Clean Air Act) w celu obejścia regulacji dotyczących emisji tlenków azotu przez samochody z lat modelowych 2009–2015 marki Volkswagen i Audi z silnikiem diesla. Oprogramowanie to rozpoznaje kiedy pojazdy poddawane są testom na emisję spalin i wówczas w pełni uaktywnia kontrolę emisji (ECU), aby pomyślnie przeszły testy. Jednak podczas jazdy w warunkach drogowych, oprogramowanie kontrolujące było dezaktywowane, aby zmniejszyć spalanie paliwa i zyskać dodatkową moc silnika, czego wynikiem było z kolei aż 40-krotnie przekroczenie emisji substancji szkodliwych w stosunku do obowiązujących norm prawnych. Portal Consumer Reports[8] przetestował model Jetta SportWagen TDI i odkrył, że w trybie emisji jego przyspieszenie do 60 mph wzrosło o 0,6 sekundy, a zasięg samochodu na autostradzie spadł z 50 mpg do 46 mpg. Volkswagen przyznał się do stosowania oprogramowania fałszującego i został zobligowany do wycofania z rynku około 482 000 samochodów z czterocylindrowymi silnikami TDI o pojemności 2 litrów[9]. Kary przewidziane przez amerykańskie prawo federalne obejmują grzywny nawet do kwoty 18 miliardów dolarów i możliwe zarzuty kryminalne.

EPA po raz pierwszy została poinformowana o problemie przez ICCT (International Council on Clean Transportation), które przedstawiło wyniki badań, które na ich zlecenie przeprowadził ośrodek z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii – Center for Alternative Fuels, Engines and Emissions (CAFEE). W maju 2014 CAFEE opublikowało sponsorowane przez ICCT badania.

Po 15 miesiącach zaprzeczania zarzutom manipulowania systemami kontroli emisji spalin, 21 sierpnia 2015 Volkswagen przyznał przed EPA oraz kalifornijską Radą Do Spraw Zasobów Powietrza (California Air Resources Board), że ich systemy kontroli emisji zanieczyszczeń były zafałszowane[10]. Następnie 3 września wydał oficjalne oświadczenie o przyjęciu organów regulacyjnych, co nastąpiło zaraz po tym jak EPA zagroziła wstrzymaniem swojej akceptacji dla modeli samochodów z rocznika 2016. Pierwsza publiczna reakcja koncernu miała miejsce 20 września, kiedy to rzecznik Volkswagena powiedział, że w USA wstrzymana zostanie sprzedaż modeli z silnikiem diesla, których problem dotyczy. Prezes koncernu Martin Winterkorn przeprosił i zapewnił, że Volkswagen będzie współpracował z organami prowadzącymi dochodzenie[11]. Ponieważ normy emisji toksycznych gazów spalinowych w Kanadzie są podobne do amerykańskich, Volkswagen również w Kanadzie wstrzymał sprzedaż dotkniętych fałszerstwem modeli z silnikiem diesla[12]. 22 września, we wtorek rzecznik, Volkswagena przyznał, że oprogramowanie fałszujące pomiary emisji spalin zostało zainstalowane w około 11 milionach pojazdów z silnikiem Diesla typ EA 189 na całym świecie[13].

Pierwszego dnia po wybuchu afery, akcje Volkswagena spadły o 20%, a o kolejne 17% następnego dnia, we wtorek. Tego samego dnia w mediach społecznościowych usunięty został wpis na portalu Wired dotyczący tego „jak diesel został zaprojektowany od nowa”, podobnie jak seria filmów na You Tube zatytułowana „Bajeczki o dieslu” / „Bajanie o dieslu”. We środę 23 września prezes Volkswagena Martin Winterkorn podał się do dymisji[14]. Koncern wynajął przedsiębiorstwo prawnicze Kirkland & Ellis, to samo, które broniło BP w sprawie katastrofy ekologicznej zapoczątkowanej wyciekiem ropy naftowej na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej[15].

2 listopada 2015 EPA wystosowała drugą notę[7] o naruszeniu Ustawy o Czystym Powietrzu (Clean Air Act) w odniesieniu do pojazdów marki Audi, Volkswagen Touareg i Porsche Cayenne z silnikami diesla 3.0 V6. EPA uznała wszystkie pojazdy z silnikami V6 począwszy od modelu roku 2009 za niespełniające obowiązujących norm[16]. Podczas testów EPA, CARB oraz Transport Canada wykryły oprogramowanie, które aktywuje systemy redukcji toksyczności spalin kiedy samochody prowadzone są w warunkach testowych, a dezaktywuje je podczas jazdy w rzeczywistych warunkach drogowych[17][18]. Volkswagen próbował podważyć ustalenia EPA twierdząc, że zainstalowany software jest prawnie dozwolony, jednak wkrótce potem wstrzymał sprzedaż nie tylko modeli zakwestionowanych przez EPA, ale też i modeli, co do których EPA nie zgłaszała zastrzeżeń[19].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Piotr Wielgus: Samochód dla ludu, czyli historii Volkswagena część 1 [geneza motoryzacji]. autokult.pl, 2011-07-31. [dostęp 2014-02-11].
 2. Piotr Wielgus: Płodne lata siedemdziesiąte, czyli historii Volkswagena część 3 [geneza motoryzacji]. autokult.pl, 2011-08-03. [dostęp 2014-02-11].
 3. Robert Rybicki: Historia Volkswagena. auto-swiat.pl, 2009-04-03. [dostęp 2014-02-11].
 4. Volkswagen – historia koncernu. samochody.mojeauto.pl. [dostęp 2014-02-11].
 5. Volkswagen Samochody Użytkowe w 2014 roku. [dostęp 2015-01-28].
 6. Piotr Sielicki: Volkswagen produkuje więcej kiełbasek niż samochodów. moto.pl, 2014-03-13. [dostęp 2014-03-13].
 7. a b US EPA, OAR, OTAQ, Volkswagen Light Duty Diesel Vehicle Violations for Model Years 2009-2016, www.epa.gov [dostęp 2015-12-29] (ang.).
 8. VW, Audi Cited by EPA for Cheating on Diesel Emissions Tests, Consumer Reports [dostęp 2015-12-29] (ang.).
 9. Jack Ewing, Volkswagen Says 11 Million Cars Worldwide Are Affected in Diesel Deception, „The New York Times”, 22 września 2015, ISSN 0362-4331 [dostęp 2015-12-29].
 10. VW, after a year of stonewalling, stunned U.S. regulators with confession, Automotive News [dostęp 2015-12-29].
 11. Jack Ewing, Coral Davenport, Volkswagen to Stop Sales of Diesel Cars Involved in Recall, „The New York Times”, 20 września 2015, ISSN 0362-4331 [dostęp 2015-12-29].
 12. Volkswagen Canada halts some sales as emissions rigging scandal deepens, www.cbc.ca [dostęp 2015-12-29].
 13. William Boston, Sarah Sloat, Volkswagen Emissions Scandal Relates to 11 Million Cars, „Wall Street Journal”, ISSN 0099-9660 [dostęp 2015-12-29].
 14. Volkswagen chief executive Martin Winterkorn resigns, BBC News [dostęp 2015-12-29].
 15. Volkswagen hires law firm that defended BP after oil spill, Automotive News [dostęp 2015-12-29].
 16. VW’s 3.0-liter diesels under wider scrutiny by EPA, CARB, Automotive News [dostęp 2015-12-29].
 17. VW prepares to fight latest diesel cheating allegations, Automotive News [dostęp 2015-12-29].
 18. VW, Porsche, Audi 3.0-liter diesels also have 'defeat devices,' EPA says, Automotive News [dostęp 2015-12-29].
 19. Audi, Porsche, VW Diesel Stop-Sale Orders: More Cars Than EPA Named, Green Car Reports [dostęp 2015-12-29].

Linki zewnętrzne[edytuj]