Guitar Pro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guitar Pro
Autor Arobas Music
System operacyjny Linux (Oficjalnie: Ubuntu 9.10 i 10.04), Mac OS X (tylko z procesorami Intel), Microsoft Windows, iOS (wersja 3.0 lub nowsza)
Język programowania C++
Aktualna wersja stabilna 6.1.0 r10558 – 10 marca 2011; 7 lat temu
iOS – 1.2.0 – 11 października 2011; 6 lat temu[1]
Aktualna wersja testowa 6.1.0 r10611[2]
Licencja oprogramowanie własnościowe
Rodzaj edytor nut i tabulatur
Edytor MIDI
Strona internetowa

Guitar Proprogram komputerowy, służący do zapisywania nut i tabulatur gitarowych. Może odgrywać zapisane pliki w formacie "MID".

Niektóre funkcje: wielościeżkowy edytor, edytor akordów, narzędzie do skal, tuner cyfrowy lub MIDI, podstrunnica i klawiatura, metronom i odliczanie.

Program Guitar Pro był pierwotnie małym narzędziem do edycji tabulatur, by z czasem stać się nieodłącznym kompanem wielu gitarzystów i basistów. Główną funkcją programu jest tworzenie i edycja tabulatur gitarowych, chociaż możliwa jest również praca z standardową notacją na pięciolini.

Znaczącą zmianą w nowej wersji jest możliwość pracy z kilkoma utworami jednocześnie, między którymi przełączmy się za pomocą zakładek wyświetlanych w górnej części okna. Pod edytowaną tabulaturą znajdziemy pasek narzędzi, który zawiera m.in. odtwarzacz, metronom oraz regulację tempa.

Dźwięk instrumentów jest syntetyzowany za pomocą kontrolera MIDI karty dźwiękowej lub za pomocą silnika RSE (Silnik Realistycznego Dźwięku), który znacząco poprawia jakość brzmienia.

Jego darmowym zamiennikiem jest TuxGuitar, pracujący zarówno w Windowsie jak i Linuksie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]