Sekwencer (muzyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sprzętowy sekwencer firmy Yamaha

Sekwencer – urządzenie lub program komputerowy sterujący urządzeniem MIDI, np. syntezatorem.

Trudności, na jakie napotkali muzycy tworzący muzykę elektroniczną w odtwarzaniu jej na żywo, w czasie koncertów, skłoniło wytwórców syntezatorów do wyposażania je w sekwencery, czyli programowalne urządzenia sterujące nimi. Przy wykorzystaniu sekwencerów artyści byli w stanie część muzyki, zwykle tworzącej tło oraz rytm, powierzyć sekwencerom, skupiając się na własnoręcznym graniu zasadniczej części muzyki. Oryginalne sekwencery, sterujące syntezatorami analogowymi, były skomplikowanymi urządzeniami, opartymi na technologii analogowej lub hybrydowej – analogowo-cyfrowej, nadawały się do współpracy tylko z syntezatorem, dla którego zostały zaprojektowane.

Pojawienie się interfejsu MIDI zrewolucjonizowało technologię sekwencerów. Oryginalne sekwencery MIDI, były specjalnymi komputerami, sterującymi jakimkolwiek syntezatorem z wejściem MIDI. Następnym krokiem dzięki szybkiemu rozwojowi komputerów domowych wraz z systemami GUI, było zastosowanie ich w tej dziedzinie. Pierwszymi firmami, które standardowo montowały (dobrej klasy) interfejsy MIDI w kolejnych modelach swych komputerów to: Apple oraz Atari (po raz pierwszy w 1985 roku).

W Polsce w latach 80. i 90. najpopularniejszym komputerem stosowanym jako sekwencer MIDI było Atari ST. Ówcześnie powstało wiele profesjonalnych programów na tę platformę sprzętową, część z nich jest znana do dziś. Nową jakością było to że za pomocą myszki w wygodny sposób możliwe było sterowanie wszystkimi urządzeniami studia nagraniowego.

Współcześnie, sekwencerem może być dowolny komputer wyposażony w odpowiedni program.

Specjalizowany sekwencer jest także jednym z elementów składowych automatu perkusyjnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]