Gumowscy herbu Rola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb Rola

Gumowscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Rola, którego pochodzenie dotychczas nie zostało gruntownie zbadane. Adam Boniecki uważał, że wzięli nazwisko od Gumowa w powiecie płońskim. Z kolei Seweryn Uruski pisał, że gniazdem tego rodu jest województwo łęczyckie, przy czym w XV wieku jego jedna gałąź osiedliła się na północnym Mazowszu, nabywając czy też zakładając wieś Gumowo w ziemi łomżyńskiej.

Gumowscy należeli do średniozamożnej szlachty, która z czasem awansowała do warstwy ziemiaństwa. Przedstawiciele tego rodu za I Rzeczypospolitej pełnili liczne urzędy ziemskie na Mazowszu. Niektórzy przenieśli się do województw wschodnich, gdzie wchodzili w bliskie związki z rodami kresowymi, m.in. Ustrzyckimi, Gniewoszami, Cieszanowskimi i Morelowskimi. Jan Gumowski z województwem płockim podpisał elekcję w 1764 roku, tj. wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski[1].

Po rozbiorach Rzeczypospolitej wylegitymowali się ze szlachectwa staropolskiego zarówno w Galicji jak i w Królestwie Polskim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Boniecki Herbarz polski (tom VII) Warszawa 1904, s. 192.
  2. Tamże.