Höllviken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Höllviken
Ilustracja
Höllviken
Państwo

 Szwecja

Region

Skania

Gmina

Vellinge

Powierzchnia

6,54 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


10 607
1622 os./km²

Nr kierunkowy

(+46) 40

Kod pocztowy

236 xx

Położenie na mapie Skanii
Mapa konturowa Skanii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Höllviken”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Höllviken”
Ziemia55°25′N 12°58′E/55,416667 12,966667
Położenie tätortu Höllviken na tle półwyspu Falserbonäset (po prawej stronie; następnie kolejno kanał Falsterbokanalen oraz tätorty Ljunghusen i Skanör med Falsterbo)

Höllviken – miejscowość (tätort) w południowej Szwecji, w regionie administracyjnym (län) Skania. Największa pod względem zaludnienia i powierzchni miejscowość (tätort) gminy Vellinge.

W 2010 Höllviken liczyło 10 607 mieszkańców[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Höllviken położone jest w południowo-zachodniej części równiny Söderslätt w prowincji historycznej (landskap) Skania, ok. 20 km na południe od Malmö, u nasady półwyspu Falsterbonäset, pomiędzy zatokami Höllviken (część Öresundu) i od której pochodzi współczesna nazwa miejscowości, a zatoką Kämpingebukten po południowej stronie. Kanał Falsterbokanalen stanowi zachodnią granice miejscowości. Po drugiej stronie kanału położona jest miejscowość Ljunghusen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszą częścią współczesnego tätortu Höllviken jest Kämpinge, stara osada rybacka położona nad niewielką zatoką bałtycką, Kämpingebukten. Rozwój, położonego na północny zachód od Kämpinge, Höllviken rozpoczął się wraz z otwarciem w 1904 nieistniejącej już linii kolejowej Hvellinge-Skanör-Falsterbo Järnväg (następnie Falsterbobanan, zlikwidowana w 1971), zapewniającej przez Vellinge połączenie m.in. z Malmö[2]. Zdecydowaną większość ówczesnej zabudowy stanowiły otoczone sosnowym lasem domy letniskowe. Dopiero od lat 50. XX wieku rozpoczął się napływ stałych mieszkańców. Zabudowa letniskowa została w większej części stopniowo zamieniona na zabudowę willową, dostosowaną do zamieszkania przez cały rok.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Höllviken jest popularnym, szczególnie latem, ośrodkiem turystycznym. Na północnych obrzeżach miejscowości położone jest muzeum archeologiczne Fotevikens Museum[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statistiska centralbyrån: Tätorter; arealer, befolkning. Tätorter 2010. [dostęp 2014-08-17]. (szw.).
  2. Rolf Sten: HSFJ, Hvellinge-Skanör-Falsterbo Järnväg. [dostęp 2014-08-17]. (szw.).
  3. Fotevikens Museum. [dostęp 2014-08-17]. (szw.).