HACEK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HACEKakronim służący do określenia grupy bakterii Gram-ujemnych, będących florą fizjologiczną jamy ustnej, które w niekorzystnych okolicznościach mogą stać się przyczyną infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW). Do grupy tych bakterii zalicza się:

Drobnoustroje te odpowiedzialne są za 5-10% wszystkich przypadków infekcyjnego zapalenia wsierdzia i są najczęstszą przyczyną Gram-ujemnych zakażeń wsierdzia (57%) u osób nie używających narkotyków[1]. Bakterie z grupy HACEK wymagają specjalnych warunków hodowli – inkubacji w atmosferze wzbogaconej w 5-10% CO2 i w przypadku nie przeprowadzenia hodowli w tych warunkach, są najczęstszą przyczyną ujemnych posiewów krwi u pacjentów z IZW.

Na infekcje organizmami z grupy HACEK częściej zapadają mężczyźni (wyjątek różne gatunki Haemophilus, które częściej izoluje się u kobiet). Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest też starszy wiek, uprzednio stwierdzona wada serca zastawkowa, zabieg stomatologiczny lub niska higiena jamy ustnej.

W trakcie infekcji bakteriami grupy HACEK często występują powikłania zatorowe, w przypadku infekcji Haemophilus parainfluenzae ryzyko to jest największe i dochodzi do 60%.

Leczeniem z wyboru jest stosowanie cefalosporyny III generacji (na przykład ceftriaksonu) lub imipenem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.