HR-day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HR Day
Państwa

międzynarodowe

Typ święta

zawodowe

Znaczenie

promowanie pracy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi oraz rekrutacji

Inne nazwy

Dzień Pracownika HR, Dzień HR-owca, HR, ang. Human Resource Professional Day

Podobne święta

Dzień Pracownika Administracyjnego, Dzień Pracownika Socjalnego, Dzień Sekretarki i Asystentki

HR Day(ang. HR Day, pl. Dzień HR-owca, Dzień Pracownika Działu HR) – nieformalne święto branżowe, obchodzone w wielu krajach świata m.in.: Stanach Zjednoczonych, Polsce, Rosji oraz na Ukrainie[1], w celu uznania oraz promowania pracy na stanowiskach związanych z szeroko pojmowanym zarządzaniem zasobami ludzkimi, rekrutacją, rozwojem pracowników oraz administracją kadrową i płacową.

Znaczenie i cel[edytuj | edytuj kod]

Święto zostało ustanowione aby podkreślać i promować pracę związaną z obszarem zarządzania zasobami ludzkimi. Celem święta jest integracja środowiska branżowego oraz podkreślanie rosnącej roli Human Resources w rozwoju współczesnych firm. Zawód ten kojarzony był jeszcze do niedawna tylko z kwestiami administracyjnymi, takimi jak urlopy, płace etc. Liczne badania prowadzone wśród osób pracujących w obszarze szeroko pojmowanego HR wskazują jednak, że obecnie dział HR odpowiada w większości firm za kilka różnych obszarów. Badanie przeprowadzone w 2013 roku, zawarte w raporcie „HR-owca portret własny”[2] wskazuje, że ¾ osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi odpowiada za pięć obszarów: rekrutację, selekcję aplikacji, sprawy kadrowo-płacowe, szkolenia oraz rozwój pracowników.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Święto jest obchodzone w Polsce 20 czerwca. Po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku pod nazwą HR-Day[potrzebny przypis]. Z tej okazji przygotowany został specjalny raport: „HR-owca portret własny”[2], w którym przedstawiciele tego zawodu udzielili odpowiedzi dotyczących ich obowiązków zawodowych, zakresu odpowiedzialności, największych wyzwań, trybu pracy oraz ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu.

W USA[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych święto to jest obchodzone od 2001 roku pod nazwą Human Resource Professional Day. Jest tam obchodzone 26 września. Inicjatorem obchodów był amerykański portal branżowy: HR.com[3]

Terminy obchodów[edytuj | edytuj kod]

20 czerwca

  • Polska – „HR-Day”

18 września

  • Rosja – „Human Resource Professional Day”
  • Ukraina – „Human Resource Professional Day”

26 września

  • Stany Zjednoczone – „Human Resource Professional Day”

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Human Resource Professional Day. INP Software. [dostęp 2014-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-31)]. (ang.).
  2. a b HR-owca portret własny. Pracuj.pl.
  3. Celebration of Human Resource Professional Day-September 26th!. HR.com, 2001-09-21. (ang.).