Przejdź do zawartości

HTC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
HTC Corporation
Ilustracja
Państwo

 Republika Chińska

Siedziba

Nowe Tajpej

Data założenia

15 maja 1997

Forma prawna

spółka publiczna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba główna HTC Corporation (Nowe Tajpej)

HTC Corporation (dawniej High Tech Computer Corporation) – tajwańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją smartfonów. Marka HTC specjalizowała się w urządzeniach opartych na Windows Mobile i Windows Phone w latach świetności systemów operacyjnych. Przez pewien czas HTC był jednym z największych producentów smartfonów. W roku 2013 telefony marki HTC zajmowały trzecie miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem sprzedaży[1]. W 2023 zajmuje 19. miejsce na świecie pod względem sprzedaży smartfonów[2].

Przedsiębiorstwo zostało założone 15 maja 1997 roku przez Cher Wang i Petera Chou. Początkowo zajmowało się wyłącznie outsourcingiem jako ODM (Original Design Manufacturer). Obecnie jest producentem sprzętu pod marką HTC, wcześniej znanego też jako Qtek oraz dla partnerów OEM: MDA (Mobile Digital Assistant) - T-Mobile, SPV - Orange, XDA - o2, VPA - Vodafone, I-Mate, Cingular, Dopod, Siemens. HTC jest też większościowym właścicielem firmy Dopod, działającej w tej samej branży na rynkach południowo-wschodniej Azji oraz Australazji.

Zanim palmtopy zostały wyparte przez smartfony i tablety, HTC było jednym z największych ich producentów.

Firma HTC jest członkiem Open Handset Alliance i projektuje urządzenia zgodnie ze standardami platformy open source Android. Telefon HTC Dream, sprzedawany w wielu krajach przez T-Mobile pod nazwą T-Mobile G1, a w Polsce jako Era G1, był pierwszym na rynku smartfonem wyposażonym w system Android.

Prezesem HTC jest Cher Wang. Jest córką Wang Yung-ching, jednego z najbogatszych tajwańskich biznesmenów. Firmą zarządza dyrektor (CEO), Peter Chou.

W Polsce urządzenia HTC – poza własną marką – sprzedawane były pod markami operatorów komórkowych (MDA – Era, SPV – Orange).

Produkty

[edytuj | edytuj kod]

Z początku HTC działało jako Original Design Manufacturer produkując urządzenia takie jak HTC Wizard pod marką T-Mobile MDA oraz Cingular 8125. Przedsiębiorstwo skupiało się na dostarczaniu telefonów dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych dostosowanych do ich potrzeb. Dzisiaj[kiedy?] wiele z produktów HTC jest sprzedawanych pod własną marką. Dotyczy to głównie smartfonów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Apple Remains the No.1 Smartphone Brand in the U.S. (2013). s. Statista. [dostęp 2023-11-27].
  2. 20 Most Valuable Smartphone Companies in the World. s. Yahoo Finance. [dostęp 2023-11-27].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]