Half Dome

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Half Dome
Half Dome: widok z doliny Yosemite
Half Dome: widok z doliny Yosemite
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Położenie Kalifornia
Pasmo Sierra Nevada
Wysokość 2693 m n.p.m.
Wybitność 415 m
Pierwsze wejście George Anderson
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Half Dome
Half Dome
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Half Dome
Half Dome
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Half Dome
Half Dome
Ziemia 37°44′46″N 119°31′59″W/37,746111 -119,533056

Half Domegranitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA. Będąca jednym z najlepiej znanych widoków parku góra wznosi się 2693 m n.p.m. i 1444 m nad dnem doliny.

Do lat 70. XIX wieku Half Dome uważany był za szczyt "absolutnie niedostępny" [1], dziś jednak można zdobyć go na kilka różnych sposobów. Dzięki oznakowanemu szlakowi rozpoczynającemu się w dolinie szczyt osiągają co roku tysiące turystów. Ścieżka rozpoczyna się u podnóża skały, w odległości nieco ponad 3 kilometry od wierzchołka, jednak okrężna droga ma ponad 13 kilometrów. Ostatni fragment szlaku, prowadzący bezpośrednio na wierzchołek stromą, lecz stosunkowo najłatwiejszą do przebycia ścianą wschodnią, posiada ułatwienia w postaci pary metalowych lin rozpiętych na osadzonych w skale słupkach. Ułatwienia zostały skonstruowane w roku 1919. Poprowadzono je niedaleko drogi którą w 1875 roku George Anderson jako pierwszy człowiek wspiął się na Half Dome osadzając w litej skale metalowe śruby.[2]

Na szczyt Half Dome prowadzi również wiele dróg wspinaczkowych, na samej pionowej ścianie północno-wschodniej jest ich kilkanaście, inne przecinają ścianę południową i grań zachodnią. W roku 1957 Royal Robbins, Mike Sherrick i Jerry Gallwas jako pierwsi pokonali najtrudniejszą ścianę północno-wschodnią dokonując najtrudniejszego w tych czasach przejścia w USA. Droga na szczyt zajęła im 5 dni wspinaczki techniką sztucznych ułatwień a zdobycie go było możliwe dzięki użyciu najnowocześniejszego w tamtym okresie sprzętu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Chris Jones: Climbing in North America. American Alpine Club / Univ of California Press, 1976, s. 26. ISBN 0-520-02976-3.
  2. Chris Jones: Climbing in North America. s. 27.