Hama (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hama (firma))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy firmy "Hama". Zobacz też: Hama (ujednoznacznienie).
Hama GmbH & Co. KG
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Monheim
Data założenia 1923
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa
Zatrudnienie > 2000 osób
brak współrzędnych
Strona internetowa

Hama (wł. Hama Gmbh & Co. KG) – niemiecka firma produkująca akcesoria fotograficzne i elektroniczne, z siedzibą w Monheim w Bawarii.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1923 r. w Dreźnie przez 18-letniego fotografa Martina Hanke jako Hamaphot KG. Specjalizowało się w akcesoriach fotograficznych. Zakłady zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowane w 1945 r. w Monheim. W 1993 r. zmieniono nazwę na Hama, a asortyment rozszerzono o akcesoria komputerowe i telefoniczne. W 2007 r. zatrudnienie wynosiło ok. 2000 osób, z czego ok. 1400 w Bawarii. Asortyment firmy obejmuje ok. 16 000 artykułów (sierpień 2006).

Oddziały firmy działają w następujących krajach: Austria, Czechy, Dania, Francja, Hongkong, Hiszpania, Słowacja, Szwajcaria, Polska, Węgry, Wielka Brytania.

Nazwa – skrótowiec Hama pochodzi od nazwiska i imienia założyciela, Hanke Martin. Stworzono także slogan reklamowy od nazwy: (niem.) " Hat alles, macht alles", czyli "Ma wszystko, robi wszystko".

W lipcu 2006 r. w zakładach uruchomiono nowy ciąg technologiczny dla zapewnienia kontroli jakości, optymalizacji przyjęcia towarów i obsługi technicznej. Magazyny wysokiego składowania mieszczą 27 500 palet.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]