Hambacher Fest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Demonstracja na zamku Hambach

Hambacher Fest – demonstracja od 27 do 30 maja 1832 z udziałem ponad 30 000 obywateli różnych stanów na zamku Hambach w Hambach an der Weinstraße, dzielnicy Neustadt an der Weinstraße w Niemczech (Nadrenia-Palatynat) na rzecz zjednoczonych i wolnych Niemiec oraz na znak solidarności z polskimi emigrantami po powstaniu listopadowym. Po dojściu demonstrantów do ruin zamku na jego blankach (krenelaż) zawieszono czarno-czerwono-złotą flagę niemiecką, która już wkrótce została oficjalnym sztandarem Niemiec i biało-czerwoną polską. W mowach, pieśniach i toastach uczestnicy Festynu domagali się wolności i jedności Niemiec i Europy[1].

Obecnie jest symbolem kolebki demokracji niemieckiej.

27 marca 2001 na zamku odbył się zjazd przywódców krajów członkowskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem Gerharda Schrödera, Jacques’a Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wilhelm Kreutz: Hambach 1832 – Deutsches Freiheitsfest und Vorbote des europäischen Völkerfrühlings (Hambach 1832 – Niemieckie Święto wolności i zwiastun Wiosny Ludów), wyd. Landeszentrale für politische Bildung Rheinland-Pfalz, Mainz, 2007, data dostępu 2020-08-20, jęz. niem.
  2. Hambacher Fest / Demonstracja na zamku Hambach; data dostępu 2021-11-19.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]