Gerhard Schröder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gerhard Schröder
Ilustracja
Gerhard Schröder (2015)
Pełne imię i nazwisko

Gerhard Fritz Kurt Schröder

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1944
Mossenberg

Kanclerz Niemiec
Okres

od 27 października 1998
do 22 listopada 2005

Przynależność polityczna

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec

Poprzednik

Helmut Kohl

Następca

Angela Merkel

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Wielki Order Królowej Jeleny (Chorwacja) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Orła Białego Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Złotego Orła

Gerhard Fritz Kurt Schröder (wym. [ˌgeːɐhaːɐt fʁɪts kʊɐt ˈʃʁøːdɐ]; ur. 7 kwietnia 1944 w Mossenberg, obecnie część miasta Blomberg) – niemiecki polityk, deputowany do Bundestagu, premier Dolnej Saksonii (1990–1998), w latach 1998–2005 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), przewodniczący jej młodzieżówki Jusos (1978–1980), a w latach 1999–2004 przewodniczący partii[1].

Po odejściu z funkcji kanclerza, lobbysta na rzecz rosyjskiego sektora energetycznego, w latach 2017–2022 szef rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft[2][3].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Schröder zapisał się do partii socjaldemokratycznej w 1963 roku. W roku 1978 został przewodniczącym federalnym młodzieżówki SPD – Jusos. W roku 1980 został wybrany na deputowanego do Bundestagu. Jako młody parlamentarzysta prowokacyjnie chodził ubrany w sweter, a nie w garnitur. Wkrótce potem został przewodniczącym SPD w Hanowerze. W roku 1986 został wybrany do lokalnego parlamentu Dolnej Saksonii, jako przywódca frakcji SPD. Znalazł się także we władzach federalnych partii.

W 1990 objął urząd premiera Dolnej Saksonii w ramach koalicji SDP i Zielonych. Po wyborach w 1994 również stanął na czele rządu kraju związkowego, w którym SDP samodzielnie sprawowała władzę[4].

W 1998 roku Franz Müntefering ogłosił Schrödera kandydatem na kanclerza w przypadku wygrania przez partię tamtorocznych wyborów. 27 października 1998 Bundestag wybrał go na urząd kanclerza RFN. 22 września 2002 rządząca koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec i Zielonych wygrała kolejne wybory i tym samym Schröder rozpoczął swoją drugą kadencję.

Po rezygnacji Oskara Lafontaine’a z funkcji przewodniczącego SPD w marcu 1999, Schrödera wybrano także na to stanowisko, z którego zrezygnował w lutym 2004, by skoncentrować się na pracy kanclerza w celu wprowadzenia reform gospodarczych. Na stanowisku przewodniczącego SPD zastąpił go Franz Müntefering.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Polityka zagraniczna[edytuj | edytuj kod]

Gerhard Schröder i prezydent USA George W. Bush

Rząd kanclerza Schrödera był pierwszym po 1945 roku rządem, który wysłał armię niemiecką poza terytorium NATO. Oddziały Bundeswehry pełniły misję w Kosowie i Afganistanie.

Po ataku terrorystów na World Trade Center i Pentagon zadeklarował pełną solidarność ze Stanami Zjednoczonymi.

Razem z prezydentem Francji Jacques’em Chirakiem, Schröder sprzeciwił się wojnie w Iraku w 2003 roku i odmówił wsparcia wojskowego tej operacji. Sprzeciw ten wywołał ochłodzenie w stosunkach między USA i Niemcami i nadszarpnął reputację Niemiec jako najważniejszego i najbliższego sojusznika USA, za to znacznie zwiększyła się rola Niemiec w Europie. Należy dodać, że sprzeciw wobec wojny w Iraku wyrażała zdecydowana większość niemieckiego społeczeństwa.

Polityka wewnętrzna[edytuj | edytuj kod]

Rząd koalicji SPDZieloni wprowadził m.in. wsparcie finansowe dla energetyki opartej na źródłach odnawialnych, zliberalizował prawa dla związków homoseksualnych i sprzeciwił się wprowadzeniu przez kraje związkowe opłat za studia.

Obecnie Schröder kojarzony jest z programem Agenda 2010, który obejmował cięcia w sferze bezpieczeństwa socjalnego (opieka zdrowotna, zasiłki dla bezrobotnych, system emerytalny), obniżkę podatków i zmniejszenie regulacji prawa pracy. Po wyborach w 2002 roku SPD zaczęła tracić poparcie. Agenda 2010, która zaczęła się jako program trzeciej drogi (wspólny projekt z Tonym Blairem i Billem Clintonem), stała się w oczach społeczeństwa procesem likwidacji państwa opiekuńczego.

Gerhard Schröder z ówczesnym prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim w 2000 roku

Styl polityki[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych latach sprawowania rządów, Schröder był określany jako Medienkanzler (z niem. medialny kanclerz). Po wielu zmianach w swoim rządzie, narastający opór zdominowanego przez CDU Bundesratu oraz spadek popularności zmieniły styl Schrödera na oparty na sile władzy urzędu kanclerskiego.

1 lipca 2005 roku, na jego wniosek, w wyniku spadającego poparcia dla jego rządów i SPD, Bundestag nie udzielił mu wotum zaufania. Efektem tego było skrócenie kadencji parlamentu. Kampania wyborcza przebiegała pod znakiem ofensywy SPD i Schrödera, co przyniosło znaczący wzrost notowań SPD i o mało nie zakończyło się zwycięstwem partii w wyborach. W rządzie nowej wielkiej koalicji CDU/CSU – SPD Schröder nie zdecydował się wziąć udziału, chociaż jego współpracownicy (m.in. Frank-Walter Steinmeier) otrzymali ważne teki ministerialne.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Gerhard Schröder urodził się w Mossenbergu w powiecie LippeDetmold (obecnie Nadrenia Północna-Westfalia). Jego ojciec, Fritz Schröder, zginął jako żołnierz na froncie wschodnim w Ceanu Mare (375 km na północ od Bukaresztu) w Rumunii w czasie II wojny światowej, kilka tygodni po narodzinach Gerharda. Kanclerz poznał miejsce śmierci ojca dopiero w 2001, odwiedził Ceanu Mare 12 sierpnia 2004. Jego matka Erika pracowała w gospodarstwie rolnym, by wyżywić rodzinę – siebie i dwóch synów. Później wyszła ponownie za mąż (za Paula Vosselera) i pracowała jako sprzątaczka. Po przeprowadzce do Bexten, do wyżywienia było już pięcioro dzieci.

Gerhard Schröder wraz z żoną Soyeon Kim (2018)

Schröder pracował w sklepie z wyrobami metalowymi w Getyndze, równocześnie ucząc się wieczorowo w szkole średniej. Zdał maturę w 1966 roku w Westfalen-Kolleg w Bielefeld. W latach 1966–1971 studiował prawo na Uniwersytecie w Getyndze, od 1972 r. był asystentem na tej uczelni. Od 1976 do 1990 r. pracował jako adwokat.

Po ustąpieniu ze stanowiska kanclerza otrzymał od Gazpromu stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów rosyjsko-niemieckiego konsorcjum North European Gas Pipeline Company (NEGPC), budującego Gazociąg Północny.

Schröder był pięciokrotnie żonaty:

 • Eva Schubach – ślub 1968, rozwód 1972
 • Anne Taschenmacher – ślub 1972, rozwód 1984
 • Hiltrud Hampel – ślub 1984, rozwód 1997
 • Doris Köpf – ślub 1997, rozwód 2016
 • Soyeon Kim – ślub 2018[5]

Doris Köpf-Schröder ma córkę Klarę (ur. 1991) z poprzedniego małżeństwa. W lipcu 2004 adoptowali dziecko z Petersburga w Rosji – Viktorię, urodzoną w 2001. W 2006 adoptowali kolejne dziecko, pochodzące również z tego miasta.

Schröder jest protestantem.

Był członkiem honorowym klubu Borussia Dortmund, ale wyróżnienie zostało mu odebrane za popieranie reżimu Putina po wypowiedzeniu wojny Ukrainie[6].

Odznaczenia (lista niepełna)[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Gazprom[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich tygodniach urzędowania Schröder podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie. Wkrótce po opuszczeniu urzędu były kanclerz objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg. Podniosło to kwestię konfliktu interesów. Niemieckie partie opozycyjne, jak również rządy państw omijanych przez gazociąg, wyraziły swoje zaniepokojenie tym przedsięwzięciem[9]. Międzynarodowe implikacje nowej posady byłego kanclerza były również przedmiotem analiz w prasie światowej[10].

W lutym 2022, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Schröder stał się obiektem krytyki opinii publicznej za brak stanowczego sprzeciwu wobec działań Rosjan, ani nie zrezygnował ze stanowisk w rosyjskich spółkach energetycznych. Oczekiwania pod kątem rezygnacji byłego kanclerza ze współpracy z reżimem Władimira Putina złożyli szefowie SPD Lars Kingbeil i Saskia Esken[11]. Według sondaży większość Niemców domagała się odebrania Schröderowi kanclerskiej emerytury[12] i usunięciem z SPD[13]. W marcu 2022 prokuratura w Hanowerze poinformowała o złożeniu do prokuratora generalnego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe wniosku o postawienia byłego kanclerza w stan oskarżenia za zbrodnie przeciwko ludzkości[14].

Wolność prasy[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2002 roku kanclerz pozwał do sądu agencję prasową DDP za przekazanie opinii konsultantki PR Sabine Schwind, że byłby on bardziej wiarygodny, gdyby nie farbował włosów[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Deutscher Bundestag: Schröder, Gerhard, webarchiv.bundestag.de [dostęp 2023-04-10].
 2. Gerhard Schröder odchodzi z rosyjskiej spółki Rosnieft, biznes.interia.pl [dostęp 2022-05-20] (pol.).
 3. Schröder faces calls for sanctions over Putin ties – DW – 03/19/2018, dw.com [dostęp 2023-04-10] (ang.).
 4. Stiftung Deutsches Historisches Museum, Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland, Gerade auf LeMO gesehen: LeMO Biografie: Gerhard Schröder, www.hdg.de [dostęp 2023-03-11] (niem.).
 5. ZEIT ONLINE | Lesen Sie zeit.de mit Werbung oder im PUR-Abo. Sie haben die Wahl., www.zeit.de [dostęp 2023-04-10].
 6. Borussia Dortmund zrywa z przyjacielem Putina! Polityk pozbawiony honorowego członkostwa, www.polsatsport.pl [dostęp 2022-03-02] (pol.).
 7. Uhonorowanie Gerharda Schrödera Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego.
 8. M.P. z 2002 r. nr 19, poz. 330 – pkt 2.
 9. Schroeder attacked over gas post, bbc.co.uk, 10 grudnia 2005.
 10. Gerhard Schroeder’s Sellout, washingtonpost.com, 13 grudnia 2005.
 11. Gerhard Schroeder ma opuścić rosyjskie firmy. Ultimatum niemieckiej SPD, Businessinsider, 3 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
 12. MAB, Większość Niemców za odebraniem Schröderowi kanclerskiej emerytury za jego związki z Rosją, www.money.pl, 6 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
 13. Niemcy za odebraniem kanclerskiej emerytury Schröderowi. Chcą wyrzucić go z partii, Businessinsider, 6 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
 14. Były kanclerz Niemiec może zostać oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości, wydarzenia.interia.pl, 9 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
 15. Court: Stay Out of Schroeder’s Hair, washingstonpost.com, 18 maja 2002.