Gerhard Schröder
Gerhard Schröder (2015) | |
Pełne imię i nazwisko |
Gerhard Fritz Kurt Schröder |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
7 kwietnia 1944 |
Kanclerz Niemiec | |
Okres |
od 27 października 1998 |
Przynależność polityczna | |
Poprzednik | |
Następca | |
Odznaczenia | |
Gerhard Fritz Kurt Schröder (wym. ⓘ[ˌgeːɐhaːɐt fʁɪts kʊɐt ˈʃʁøːdɐ]; ur. 7 kwietnia 1944 w Mossenbergu , obecnie część miasta Blomberg) – niemiecki polityk, deputowany do Bundestagu, premier Dolnej Saksonii (1990–1998), w latach 1998–2005 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), przewodniczący jej młodzieżówki Jusos (1978–1980), a w latach 1999–2004 przewodniczący partii[1].
Po odejściu z funkcji kanclerza, lobbysta na rzecz rosyjskiego sektora energetycznego, w latach 2017–2022 szef rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft[2][3].
Kariera polityczna
[edytuj | edytuj kod]Schröder zapisał się do partii socjaldemokratycznej w 1963 roku. W roku 1978 r. został przewodniczącym federalnym młodzieżówki SPD – Jusos. W roku 1980 został wybrany na deputowanego do Bundestagu. Jako młody parlamentarzysta prowokacyjnie chodził ubrany w sweter, a nie w garnitur. Wkrótce potem został przewodniczącym SPD w Hanowerze. W roku 1986 został wybrany do lokalnego parlamentu Dolnej Saksonii, jako przywódca frakcji SPD. Znalazł się także we władzach federalnych partii.
W 1990 r. objął urząd premiera Dolnej Saksonii w ramach koalicji SDP i Zielonych. Po wyborach w 1994 r. również stanął na czele rządu kraju związkowego, w którym SDP samodzielnie sprawowała władzę[4].
W 1998 roku Franz Müntefering ogłosił Schrödera kandydatem na kanclerza w przypadku wygrania przez partię tamtorocznych wyborów. 27 października 1998 Bundestag wybrał go na urząd kanclerza RFN. 22 września 2002 rządząca koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec i Zielonych wygrała kolejne wybory i tym samym Schröder rozpoczął swoją drugą kadencję.
Po rezygnacji Oskara Lafontaine’a z funkcji przewodniczącego SPD w marcu 1999, Schrödera wybrano także na to stanowisko, z którego zrezygnował w lutym 2004, by skoncentrować się na pracy kanclerza w celu wprowadzenia reform gospodarczych. Na stanowisku przewodniczącego SPD zastąpił go Franz Müntefering.
Działalność polityczna
[edytuj | edytuj kod]Polityka zagraniczna
[edytuj | edytuj kod]Rząd kanclerza Schrödera był pierwszym po 1945 roku rządem, który wysłał armię niemiecką poza terytorium NATO. Oddziały Bundeswehry pełniły misję w Kosowie i Afganistanie.
Po ataku terrorystów na World Trade Center i Pentagon zadeklarował pełną solidarność ze Stanami Zjednoczonymi.
Razem z prezydentem Francji Jacques’em Chirakiem, Schröder sprzeciwił się wojnie w Iraku w 2003 roku i odmówił wsparcia wojskowego tej operacji. Sprzeciw ten wywołał ochłodzenie w stosunkach między USA i Niemcami i nadszarpnął reputację Niemiec jako najważniejszego i najbliższego sojusznika USA, za to znacznie zwiększyła się rola Niemiec w Europie. Należy dodać, że sprzeciw wobec wojny w Iraku wyrażała zdecydowana większość niemieckiego społeczeństwa.
Polityka wewnętrzna
[edytuj | edytuj kod]Rząd koalicji SPD – Zieloni wprowadził m.in. wsparcie finansowe dla energetyki opartej na źródłach odnawialnych, zliberalizował prawa dla związków homoseksualnych i sprzeciwił się wprowadzeniu przez kraje związkowe opłat za studia.
Obecnie Schröder kojarzony jest z programem Agenda 2010, który obejmował cięcia w sferze bezpieczeństwa socjalnego (opieka zdrowotna, zasiłki dla bezrobotnych, system emerytalny), obniżkę podatków i zmniejszenie regulacji prawa pracy. Po wyborach w 2002 roku SPD zaczęła tracić poparcie. Agenda 2010, która zaczęła się jako program trzeciej drogi (wspólny projekt z Tonym Blairem i Billem Clintonem), stała się w oczach społeczeństwa procesem likwidacji państwa opiekuńczego.
Styl polityki
[edytuj | edytuj kod]W pierwszych latach sprawowania rządów, Schröder był określany jako Medienkanzler (z niem. medialny kanclerz). Po wielu zmianach w swoim rządzie, narastający opór zdominowanego przez CDU Bundesratu oraz spadek popularności zmieniły styl Schrödera na oparty na sile władzy urzędu kanclerskiego.
1 lipca 2005 roku, na jego wniosek, w wyniku spadającego poparcia dla jego rządów i SPD, Bundestag nie udzielił mu wotum zaufania. Efektem tego było skrócenie kadencji parlamentu. Kampania wyborcza przebiegała pod znakiem ofensywy SPD i Schrödera, co przyniosło znaczący wzrost notowań SPD i o mało nie zakończyło się zwycięstwem partii w wyborach. W rządzie nowej wielkiej koalicji CDU/CSU – SPD Schröder nie zdecydował się wziąć udziału, chociaż jego współpracownicy (m.in. Frank-Walter Steinmeier) otrzymali ważne teki ministerialne.
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Gerhard Schröder urodził się w Mossenbergu w powiecie Lippe – Detmold (obecnie Nadrenia Północna-Westfalia). Jego ojciec, Fritz Schröder, zginął jako żołnierz na froncie wschodnim w Ceanu Mare (375 km na północ od Bukaresztu) w Rumunii w czasie II wojny światowej, kilka tygodni po narodzinach Gerharda. Kanclerz poznał miejsce śmierci ojca dopiero w 2001, odwiedził Ceanu Mare 12 sierpnia 2004. Jego matka Erika pracowała w gospodarstwie rolnym, by wyżywić rodzinę – siebie i dwóch synów. Później wyszła ponownie za mąż (za Paula Vosselera) i pracowała jako sprzątaczka. Po przeprowadzce do Bexten , do wyżywienia było już pięcioro dzieci.
Schröder pracował w sklepie z wyrobami metalowymi w Getyndze, równocześnie ucząc się wieczorowo w szkole średniej. Zdał maturę w 1966 roku w Westfalen-Kolleg w Bielefeld. W latach 1966–1971 studiował prawo na Uniwersytecie w Getyndze, od 1972 r. był asystentem na tej uczelni. Od 1976 do 1990 r. pracował jako adwokat.
Po ustąpieniu ze stanowiska kanclerza otrzymał od Gazpromu stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów rosyjsko-niemieckiego konsorcjum North European Gas Pipeline Company (NEGPC), budującego Gazociąg Północny.
Schröder był pięciokrotnie żonaty:
- Eva Schubach – ślub 1968, rozwód 1972
- Anne Taschenmacher – ślub 1972, rozwód 1984
- Hiltrud Hampel – ślub 1984, rozwód 1997
- Doris Köpf – ślub 1997, rozwód 2016
- Soyeon Kim – ślub 2018[5]
Doris Köpf-Schröder ma córkę Klarę (ur. 1991) z poprzedniego małżeństwa. W lipcu 2004 adoptowali dziecko z Petersburga w Rosji – Viktorię, urodzoną w 2001. W 2006 adoptowali kolejne dziecko, pochodzące również z tego miasta.
Schröder jest protestantem.
Był członkiem honorowym klubu Borussia Dortmund, ale wyróżnienie zostało mu odebrane za popieranie reżimu Putina po wypowiedzeniu wojny Ukrainie[6].
Odznaczenia (lista niepełna)
[edytuj | edytuj kod]- Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego – 2000, Polska[7]
- Order Orła Białego – 2002, Polska[8]
Kontrowersje
[edytuj | edytuj kod]Gazprom
[edytuj | edytuj kod]W ostatnich tygodniach urzędowania Schröder podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie. Wkrótce po opuszczeniu urzędu były kanclerz objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg. Podniosło to kwestię konfliktu interesów. Niemieckie partie opozycyjne, jak również rządy państw omijanych przez gazociąg, wyraziły swoje zaniepokojenie tym przedsięwzięciem[9]. Międzynarodowe implikacje nowej posady byłego kanclerza były również przedmiotem analiz w prasie światowej[10].
W lutym 2022, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Schröder stał się obiektem krytyki opinii publicznej za brak stanowczego sprzeciwu wobec działań Rosjan oraz za niezrezygnowanie ze stanowisk w rosyjskich spółkach energetycznych. Oczekiwania pod kątem rezygnacji byłego kanclerza ze współpracy z reżimem Władimira Putina złożyli szefowie SPD Lars Kingbeil i Saskia Esken[11]. Według sondaży większość Niemców domagała się odebrania Schröderowi kanclerskiej emerytury[12] i usunięcia z SPD[13]. W marcu 2022 prokuratura w Hanowerze poinformowała o złożeniu do prokuratora generalnego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe wniosku o postawienia byłego kanclerza w stan oskarżenia za zbrodnie przeciwko ludzkości[14].
Wolność prasy
[edytuj | edytuj kod]W kwietniu 2002 roku kanclerz pozwał do sądu agencję prasową DDP za przekazanie opinii konsultantki PR Sabine Schwind, że byłby on bardziej wiarygodny, gdyby nie farbował włosów[15].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Deutscher Bundestag: Schröder, Gerhard [online], webarchiv.bundestag.de [dostęp 2023-04-10] .
- ↑ Gerhard Schröder odchodzi z rosyjskiej spółki Rosnieft [online], biznes.interia.pl [dostęp 2022-05-20] (pol.).
- ↑ Schröder faces calls for sanctions over Putin ties – DW – 03/19/2018 [online], dw.com [dostęp 2023-04-10] (ang.).
- ↑ Stiftung Deutsches Historisches Museum , Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland , Gerade auf LeMO gesehen: LeMO Biografie: Gerhard Schröder [online], www.hdg.de [dostęp 2023-03-11] (niem.).
- ↑ ZEIT ONLINE | Lesen Sie zeit.de mit Werbung oder im PUR-Abo. Sie haben die Wahl. [online], www.zeit.de [dostęp 2023-04-10] .
- ↑ Borussia Dortmund zrywa z przyjacielem Putina! Polityk pozbawiony honorowego członkostwa [online], www.polsatsport.pl [dostęp 2022-03-02] (pol.).
- ↑ Uhonorowanie Gerharda Schrödera Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego.
- ↑ M.P. z 2002 r. nr 19, poz. 330 – pkt 2.
- ↑ Schroeder attacked over gas post, bbc.co.uk, 10 grudnia 2005.
- ↑ Gerhard Schroeder’s Sellout, washingtonpost.com, 13 grudnia 2005.
- ↑ Gerhard Schroeder ma opuścić rosyjskie firmy. Ultimatum niemieckiej SPD [online], Businessinsider, 3 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
- ↑ MAB, Większość Niemców za odebraniem Schröderowi kanclerskiej emerytury za jego związki z Rosją [online], www.money.pl, 6 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
- ↑ Niemcy za odebraniem kanclerskiej emerytury Schröderowi. Chcą wyrzucić go z partii [online], Businessinsider, 6 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
- ↑ Były kanclerz Niemiec może zostać oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości [online], wydarzenia.interia.pl, 9 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (pol.).
- ↑ Court: Stay Out of Schroeder’s Hair, washingstonpost.com, 18 maja 2002.
- ISNI: 0000000116841136
- VIAF: 90641496
- LCCN: n86112439
- GND: 118570528
- NDL: 001170244
- BnF: 15114061d
- SUDOC: 059061162
- SBN: SBLV006726
- NLA: 40007376
- NKC: jn20010525243
- BNE: XX1184348
- NTA: 175045054
- PLWABN: 9810633094405606
- NUKAT: n99001153
- J9U: 987007429342105171
- CANTIC: a12219332
- LNB: 000105416
- CONOR: 44743011
- BNC: 000482911
- ΕΒΕ: 265481
- KRNLK: KAC201745443
- LIH: LNB:V*370003;=1A
- Politycy SPD
- Kanclerze Niemiec
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Getyndze
- Odznaczeni Orderem Izabeli Katolickiej
- Odznaczeni Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej
- Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Wielkim Orderem Królowej Jeleny
- Odznaczeni Orderem Złotego Orła
- Laureaci Medalu Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego
- Ludzie związani z Berlinem
- Urodzeni w 1944