Haplotaxidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Haplotaxidae[1]
Michaelsen, 1900
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ pierścienice
Gromada siodełkowce
Podgromada skąposzczety
Rząd Haplotaxida
Rodzina Haplotaxidae
Rodzaj Haplotaxis
Hoffmeister, 1843

Haplotaxidae – szeroko rozprzestrzeniona, prawdopodobnie kosmopolityczna rodzina pierścienic zaliczanych do skąposzczetów (Oligochaeta). Występują w wodach powierzchniowych, gruntowych i podziemnych[2] – przede wszystkim w górskich wodach płynących, ale także w jeziorach i rzekach z czystą i dobrze natlenioną wodą, w wodach jaskiniowych[3], na obszarach błotnistych i w wilgotnej glebie[2]. Zasięg występowania obejmuje Amerykę Północną, Eurazję, Afrykę Południową, Australię i Nową Zelandię.

Charakteryzują się dwiema parami jąder oraz jedną lub dwiema parami jajników. Ciało zwykle cienkie i długie, wyraźnie segmentowane, różowawe lub czerwonawe[3].

Do Haplotaxidae zaliczany jest jeden rodzaj (Haplotaxis) obejmujący około 20 gatunków. W Polsce występuje gatunek typowy rodzaju:

Jest spotykany w wodach południowej części kraju[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Haplotaxidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 645. ISBN 978-83-01-16108-8.
  3. a b c Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.