Harcerski Klub Łączności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Harcerski Klub Łączności (HKŁ) – rodzaj specjalistycznej jednostki, działającej w Związku Harcerstwa Polskiego, realizującej program harcerski, wzbogacony elementami techniki i łączności.

Harcerskie Kluby Łączności zajmujące się krótkofalarstwem mają przyznane przez UKE krótkofalarskie znaki wywoławcze, co uprawnia je do prowadzenia łączności na amatorskich częstotliwościach radiowych.

Międzynarodowy znak wywoławczy stacji harcerskiej w Polsce, co do zasady składa się z prefiksu kraju (SP), numeru okręgu, oraz zwyczajowo litery Z po numerze okręgu i dwóch dowolnych liter, np. SP7ZKV.

Oficjalną stacją klubową Związku Harcerstwa Polskiego jest mieszczący się w Głównej Kwaterze Centralny Harcerski Klub Łączności[1], stacja o znaku wywoławczym SP5ZHP.

Harcerskie Kluby Łączności występują także w ramach sekcji radiowej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. ZHR przewiduje także odznaczenia "Radiooperatora ZHR" w stopniach: brązowym, srebrnym, oraz złotym[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hm. Jędrzej Kunowski: Trochę bardziej w prawo. [dostęp 2010-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
  2. https://harcerze.zhr.pl/wp-content/uploads/Regulamin_harcerskiej_odznaki_radiooperatora.pdf