Harvey Murray Glatman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harvey Murray Glatman
Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 1927
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

18 września 1959
San Quentin

Harvey Murray Glatman (ur. 10 grudnia 1927 w Nowym Jorku, zm. 18 września 1959 w Więzieniu Stanowym San Quentin) – amerykański seryjny morderca i gwałciciel, który w latach 1957-1958 zamordował w Los Angeles trzy kobiety.

Harvey Glatman był synem Ophelii Gold i Alberta Glatmana. Urodził się w nowojorskiej dzielnicy Bronx, a dorastał w Denver.

Za przyczynę zabójstw dokonanych przez Glatmana można uznać jego wygląd: był niski, miał duże, odstające uszy. To być może powodowało, że nie interesowały się nim kobiety. Już w dzieciństwie odkrył u siebie skłonności sadystyczne – marzył o wiązaniu i kneblowaniu kobiet. W 1945 roku został skazany na 5 lat więzienia za napaść na tle seksualnym. Gdy wyszedł na wolność, zamieszkał w Los Angeles.

Pierwszego morderstwa dokonał 1 sierpnia 1957 roku. Podając się za fotografa, zaprosił do swego "studia" modelkę. Zaproponował jej zdjęcie na okładkę pisma z historiami kryminalnymi. Warunkiem było to, by dała się związać i zakneblować. Dziewczyna się zgodziła. Wtedy Glatman dwukrotnie ją zgwałcił. Następnie wywiózł w odludne miejsce i tam udusił, a ciało zakopał.

Kolejne dwa morderstwa popełnił w marcu i lipcu 1958 roku. Oba były bliźniaczo podobne do pierwszego zabójstwa. Gdy znalazł kolejną modelkę, postanowił zabrać ją na zdjęcia w plener. W pewnym momencie Glatman usiłował zastraszyć dziewczynę pistoletem. Ta przerażona wyskoczyła z auta, ale mężczyzna schwytał ją i oboje zaczęli się szarpać. Całą sytuację zobaczył przejeżdżający drogą policjant, który obezwładnił Glatmana.

W czasie przeszukiwania domu podejrzanego znaleziono fotografie trzech zamordowanych kobiet. Gdy przedstawiono mu dowody łączące go z morderstwami, natychmiast przyznał się do tych czynów. Harvey Murray Glatman został skazany na karę śmierci w komorze gazowej. Wyrok wykonano 18 września 1959 roku.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Lp. Ofiara Wiek Data
1. Judith Dull 19 1 sierpnia 1957
2. Shirley Bridgeford 24 8 marca 1958
3. Ruth Mercado 24 23 czerwca 1958