Harvey Murray Glatman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Harvey Murray Glatman (ur. 10 grudnia 1927, zm. 18 września 1959) – amerykański seryjny morderca i gwałciciel. Morderca 3 kobiet.

Za przyczynę zabójstw dokonanych przez Glatmana można uznać jego wygląd: był niski, miał duże, odstające uszy. To być może powodowało, że nie interesowały się nim kobiety. Już w dzieciństwie odkrył u siebie skłonności sadystyczne – marzył o wiązaniu i kneblowaniu kobiet. W 1945 roku został pierwszy raz skazany na 5 lat więzienia za napaść na tle seksualnym. Gdy wyszedł na wolność, zamieszkał w Los Angeles.

Pierwszego morderstwa dokonał 1 sierpnia 1957 roku. Podając się za fotografa zaprosił do swego "studia" modelkę. Zaproponował jej zdjęcie na okładkę pisma z historiami kryminalnymi. Warunkiem było to by dała się związać i zakneblować. Dziewczyna się zgodziła. Wtedy Glatman dwukrotnie ją zgwałcił. Następnie wywiózł w odludne miejsce i tam udusił, a ciało zakopał.

Kolejne dwa morderstwa popełnił w marcu i lipcu 1958 roku. Oba były bliźniaczo podobne do pierwszego zabójstwa. Gdy znalazł kolejną modelkę postanowił zabrać ją na zdjęcia w plener. W pewnym momencie Glatman usiłował zastraszyć dziewczynę pistoletem. Ta przerażona wyskoczyła z auta. Glatman schwytał ją i oboje zaczęli się szarpać. Całą sytuację zobaczył przejeżdżający tą samą drogą policjant, który obezwładnił Glatmana.

W czasie przeszukiwania domu Glatmana znaleziono fotografie trzech zamordowanych kobiet. Gdy przedstawiono mu dowody łączące go z morderstwami, natychmiast przyznał się do wszystkich mordów. Harvey Murray Glatman został skazany na karę śmierci w komorze gazowej. Wyrok wykonano 18 września 1959 roku.